„Prcek“ znovu uprchl z mexického vězení – díky 1,5 km dlouhému tunelu

Mexiko – Mexický drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný Prcek už podruhé uprchl z vězení. Ze zařízení s nejpřísnějším stupněm ochrany se dostal pomocí 1,5 kilometru dlouhého důmyslně vybudovaného tunelu, který vedl z jeho cely do budovy stojící mimo areál věznice. Guzmánovi se útěk z vězení zdařil už v roce 2001 a mexické úřady ho znovu dopadly až o 13 let později.

V tunelu, který posloužil Guzmánovi k cestě na svobodu, byla vybudovaná ventilace a schody. Policisté také našli motocykl, který byl používaný k odvážení zeminy. V souvislosti s Guzmánovým útěkem policie k výslechu do metropole Mexika převezla 18 lidí.  

Ihned poté, co vyšlo najevo, že „prcek“ uprchl, zahájily bezpečnostní síly rozsáhlou pátrací operaci a mimo jiné pozastavily všechny lety z letiště ve městě Toluca nedaleko věznice Altiplano. Zatím není jasné, jak se podařilo útěk zorganizovat, naposledy prý byl Guzmán viděn ve vězeňské sprše. To, že není ve své cele, zjistili strážci při rutinní kontrole.   

Šéf nechvalně proslulého drogového kartelu ze Sinaloy byl zatčen už v roce 1993 v Guatemale, ale v roce 2001 se mu podařilo utéct z přísně střeženého vězení v Mexiku v dodávce vozící prádlo z prádelny. Mexické úřady ho znovu dopadly až loni v únoru.   

Guzmán patří mezi nejmocnější drogové šéfy na světě, v roce 2009 vyčíslil magazín Forbes jeho majetek na více než miliardu dolarů. Tehdy ho zařadil na seznam nejbohatších lidí planety. O jeho bouřlivém životě koluje mnoho legend, stal se inspirací pro romány i písně, píše agentura DPA. Přezdívku Prcek má kvůli své výšce – měří 168 cm.

Video Fantom drogového podsvětí je zpět na svobodě
video

Fantom drogového podsvětí je zpět na svobodě

Fantom drogového podsvětí je zpět na svobodě

Mexiko vyšetřuje útěk drogového bosse