Zemřel známý uruguayský spisovatel Mario Benedetti

Montevideo - Ve věku 88 let zemřel v neděli ve svém domě v Montevideu známý uruguayský spisovatel Mario Benedetti. Tajemník Ariel Silva s ohledem na spisovatelovu rodinu neoznámil jiné podrobnosti ani příčinu úmrtí. Benedetti však od loňského ledna trpěl zdravotními problémy a nedávno musel být hospitalizován kvůli vážným potížím zažívacího traktu. Spisovatel zřejmě zemřel na selhání jater.

Benedetti získal několik mezinárodních cen za svou poezii i prózu, mezi nimi obdržel v roce 1999 prestižní cenu španělské královny Sofie za poezii. Jeho román Příměří z roku 1960 byl přeložen do 19 jazyků, a dokonce byl i zfilmován. Politicky angažovaný spisovatel v době vojenské diktatury svou zemi opustil a v letech 1973-83 žil v exilu. Právě vojenská diktatura se stala významným tématem jeho děl, patří k nim ale i láska či jeho milované Montevideo.

Benedettiho romány

Příměří (1960)

Díky za oheň (1965)

Jaro s rozbitým nárožím (1982)

Čtení z kávy (1992)

Benedetti je ve své zemi velmi oblíbený a jeho milostnou poezii si recitují i dnešní mladí Uruguayci. Spisovatel také až do pozdního věku pořádal předčítání ze svých děl za doprovodu zpěvu a kytary svého dlouholetého přítele a spolupracovníka písničkáře Daniela Vigliettiho. Některé z Benedettiho básní proslavil známý španělský zpěvák Joan Manuel Serrat. Je mezi nimi i protiamerická polemika „El Sur también existe“ (Jih také existuje).

V 70. letech se angažoval v levicovém hnutí. Po převratu v roce 1973 odešel do exilu, z nějž se po deseti letech vrátil. Avšak kvůli svému astmatu se nakonec vyhýbal zimnímu období a střídavě žil v Madridu a Montevideu.

Benedetti se narodil italským přestěhovalcům 14. září 1920 v severní Uruguayi. Vzdělání získal v Montevideu a pracoval jako stenograf a novinář. Se svou manželkou Luz Lópezovou strávil 60 let až do její smrti před třemi lety.