Základní instinkt po srbsku: Premiér čelil moderátorce bez kalhotek

Bělehrad – Srbští recesisté připravili předsedovi vlády Ivicovi Dačičovi tvrdou státnickou zkoušku. Pod záminkou interview pozvali premiéra do televizního studia, kde před něj usedla pohledná moderátorka v minisukni, s hlubokým výstřihem a - jak se během rozhovoru ukázalo - bez kalhotek. Cílem akce bylo zjistit premiérovu reakci.

Dačić, připravený k věcnému rozhovoru o státnických záležitostech, dostal nečekanou otázku: co by si myslel o vdané ministryni své vlády, která by měla milence. Otázka byla o to zákeřnější, že nemanželské vztahy některých bělehradských ministrů jsou prý veřejným tajemstvím.

Když začal předseda vlády odpovídat, moderátorka si očividně dala záležet na tom, aby rafinovaný deficit jejího úboru nemohl přehlédnout. Premiér sice po zjištění této okolnosti znejistěl, ale žádné pohoršení najevo nedal. Srbský web Vesti označil Dačičův výraz za „nepopsatelný“.

Scénu nahrávali organizátoři akce skrytou kamerou a kritické okamžiky, opatřené cenzurní úpravou, umístili na YouTube.

Ivica Dačić

  • Sedmačtyřicetiletý socialista Ivica Dačić stojí v čele srbské vlády od loňského července. Bývalý mluvčí někdejšího autoritářského prezidenta Slobodana Miloševiče zároveň vykonává i funkci ministra vnitra. V letech 20082012 byl vicepremiérem a ministrem vnitra, dvakrát také neúspěšně kandidoval na prezidenta. Klíčovým cílem jeho koaličního kabinetu, v němž jsou kromě jeho Socialistické strany Srbska (SPS) i nacionalisté ze Srbské pokrokové strany (SNS) a liberální blok Sjednocených regionů Srbska (URS), je podle Dačiče členství země v Evropské unii. Od spojení s Miloševičem se distancuje s tím, že ho minulost nezajímá, neboť ji nelze na rozdíl od budoucnosti změnit. „Jestli se říká, že Balkán je 'krev a med', tak krve už bylo dost a je čas ochutnat med,“ řekl.