STAN k tématu Stav demokracie v ČR

Demokracie a svoboda se staly samozřejmostí. Nejsou to ale fyzikální veličiny a jak pracně jsme k nim přišli, tak lehce je můžeme pozbýt 

Hojnost, kterou v posledních letech zažíváme vede k devalvaci demokracie. Svoboda a demokratické principy se staly samozřejmostí, zvykli jsme si na to, že tu jsou, a málo o ně pečujeme. Stejně tak nám nevadí, když jsou základy, na kterých je demokracie postavena, různě podrývány, překrucovány, bagatelizovány, zesměšňovány. To pak vede k popularitě extrémních politických sil a k relativizaci a přepisování historie. Je to velmi nebezpečný trend a klade velké nároky jak na nás politiky, tak na média, která mají demokracii hlídat. Musíme daleko lépe promýšlet důsledky etických pochybení zejména veřejně činných osob. Musíme daleko více lpět na dodržování zásadních hodnot naší společnosti. Demokracie a svoboda nejsou žádné fyzikální veličiny a jak jsme k nim pracně přišli, můžeme je zcela lehce pozbýt.

Neměli bychom zapomenout na doby, kdy byly mandarinky luxusem a na vánoční kapry se stály fronty. Musíme na našich hodnotách stát a nenechat je odstřelovat ani z hradu, ani z čapích hnízd.

Video Farský o možných změnách Ústavy
video

Farský o možných změnách Ústavy

Farský o možných změnách Ústavy

Farský o nadbytečných zákonech

Chovanec a Farský o bezpečnosti a ochraně svobody

Chovanec, Farský a Grospič o referendu a služebním zákonu

Herman a Farský o financování politických stran

Vondráček a Farský o financování politických stran