Bleskový zákrok. Moderní laser v Ostravě urychluje operaci šedého zákalu

Lékaři oční kliniky v Ostravě jako první ve střední Evropě operují oči speciálním laserem. Zákrok je tak podstatně rychlejší a také přesnější než u jiných typů. Laser je určený pro pacienty s šedým zákalem. Po zákroku, který je bezplatný, by už v budoucnu neměli potřebovat brýle na dálku ani na blízko.

Operace šedého zákalu laserem
Zdroj: Gemini oční klinika

Tomáš Knápek měl šedý zákal na obou očích. Ještě před týdnem mu lékaři operovali levé oko klasickou metodou, při operaci pravého oka v úterý už ale použili speciální laser. Zařadil se tak mezi první pacienty, kteří zákrok novým přístrojem podstoupili.

Lékař během asi sedmiminutového zákroku vyoperuje původní poškozenou čočku a nahradí ji umělou. „Během operace musíme laser zaostřit na centrum čočky tak, aby ten kruh, který pak v podstatě vysoustružíme laserem, byl dokonalý,“ popsal primář oční kliniky Dalibor Cholevík.

Zatímco zákrok samotným laserem trvá s jinými typy přístrojů i několik desítek sekund, operace moderní technologií zabere pouhou vteřinu. „Náš systém je výhodný v tom, že je to lehké, přenosné, levné, velice rychlé a hlavně neprodlužuje čas operace. Pacient se nemusí přemisťovat, v podstatě ho položíme, provedeme vše, co je třeba a zase odchází po zákroku domů,“ řekl Cholevík.

Výsledek je podle primáře ve srovnání s jiným postupem přesnější a pro pacienta do budoucna i stabilnější. Za zákrok tímto druhem laseru pacient nic nedoplácí.

Operace šedého zákalu patří mezi nejčastější zákroky

Šedý zákal se objevuje většinou u lidí nad 60 let. Může být ale i vrozený nebo k jeho vzniku mohou podle lékařů přispět i některé druhy léků. Patří mezi vůbec nejčastější problémy, se kterými se lékaři na operačních sálech vypořádávají. Hned po operaci pacient odchází domů a se slunečními brýlemi může sledovat třeba i televizi.

„Výrazná fyzická aktivita se nedoporučuje, hojení trvá šest až osm týdnů, než se vytvoří dostatečně pevná jizva, ale funkčně je oko v pořádku několik hodin po zákroku,“ dodal Cholevík. Stejný přístroj používají i lékaři v Německu. Ten v ostravské oční klinice je v České republice zatím jediný.