Sochu pohraničníka na Cínovci zalila rudá barva, vyšetřuje to policie

Nedávno vztyčenou sochu komunistického pohraničníka na Cínovci v Dubí na Teplicku někdo polil červenou barvou. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Případ vyšetřuje policie jako podezření na trestný čin poškození cizí věci. Pachateli hrozí až rok vězení, sdělila mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová.

Socha komunistického pohraničníka na Cínovci
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

„V ranních hodinách nám bylo hlášeno poškození sochy pohraničníka. Místo jsme ohledali a zdokumentovali a budeme prověřovat kamerové záznamy,“ doplnila Hyšplerová.

Se sochou pohraničníka, kterou vztyčil spolek Klub českého pohraničí (KČP), někteří lidé a politici nesouhlasí. Město Dubí na Teplicku, pod které Cínovec spadá, nemůže s iniciativou spolku nic dělat. Klub nejedná protizákonně a socha stojí na soukromém pozemku, řekl už dříve starosta Petr Pípal (Severočeši). Socha se nezalíbila ani několika místním. Při jejím odhalení se konal protest.

Socha stojí na soukromém pozemku na Cínovci, v blízkosti již stávajícího pomníku ochráncům hranic, klub ho nechal postavit před třinácti lety. Plán sochu na Cínovec umístit oznámil spolek na svém webu už v roce 2019. Dílo mělo být podle MF Dnes kopií sochy s názvem Na stráži míru. Podle KČP je věnován památce padlým ochráncům státních hranic od roku 1918 až 1991.