Spor o komunikace za Lužánkami, který brání stavbě stadionu, míří ke krajskému soudu

Spor o komunikace na pozemcích za Lužánkami v Brně míří ke krajskému soudu. Město Brno v dubnu uspělo u městského soudu ve sporu se společností Czechcity o určení vlastnictví, kdy podle rozsudku jsou komunikace součástí pozemku. Czechcity se ale proti rozsudku odvolala, řekla mluvčí městského soudu Petra Hovorková.

Pozemky a stadion za Lužánkami
Zdroj: ČTK Autor: Ivo Stejskal

Město chce v lokalitě stavět fotbalový stadion, brání tomu ale nemovitosti podnikatele Libora Procházky. Podle města tamní komunikace – vozovky, chodníky i parkoviště – náleží k pozemkům, které patří městu. Procházka naopak tvrdí, že je nabyl od podnikatele Lubomíra Hrstky, který v minulosti v místě vystavěl hotel Bobycentrum a další objekty.

Podle města Hrstka komunikace pouze upravil, podle Procházkovy argumentace ale byly tehdejší komunikace odstraněny a vznikly nové.

Soudkyně městského soudu v dubnovém rozsudku uvedla, že podle ustálené judikatury jsou účelové komunikace vždy součástí pozemku. Přiklonila se také k tvrzení města, že v minulosti šlo ve většině o úpravy dotčených ploch, ne o nové stavby. Podle rozsudku měla Czechcity městu také zaplatit náklady řízení.

Výměna za bytové domy neprošla

V minulosti se chtělo město s Procházkou na výměně nemovitostí domluvit, jednání ale zkrachovala. V minulém volebním období přišlo hnutí ANO s tehdejším primátorem Petrem Vokřálem (ANO) s myšlenkou, že by město s Procházkou jeho nemovitosti za Lužánkami vyměnilo, aby tam mohlo postavit fotbalový stadion.

Původně město s podnikatelem jednalo o výměně za bytové domy, proti čemuž se ale postavili jejich obyvatelé a někteří politici, potom se projednávala směna za některé historické domy. Proti tomu tehdy vystoupila opozice a také tehdejší zastupitelka části Brno-střed Markéta Vaňková (ODS), která se po Vokřálovi stala primátorkou. Podle žalované strany se změnou politické reprezentace město o jednání nemá zájem.

Za Lužánkami od počátku tisíciletí chátrá fotbalový stadion, kde Zbrojovka v minulosti získala jediný titul. Před šesti lety ho oživila rozlučka s kariérou fotbalisty Petra Švancary, na kterou přišlo přes 30 tisíc lidí. Na stadionu se občas konají sportovní nebo kulturní akce, předloni tam filmový štáb točil snímek o legendárním běžci Emilu Zátopkovi.