Při hromadné nehodě na popraskané D35 vznikla více než milionová škoda

Při sobotní nehodě pěti aut na dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku, kde kvůli vysoké teplotě znenadání praskla vozovka, vznikla škoda za více než 1,2 milionu korun. Dálnice je v tomto devítikilometrovém úseku stále zavřená, oprava poškozeného povrchu silniční komunikace zabere nejméně čtyři dny.

Nehoda na D35
Zdroj: ČTK Autor: PR Hasiči

Kvůli prasklé a zvlněné vozovce na dálnici D35 za Přáslavicemi ve směru na Ostravu v sobotu havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz. Čtyřiačtyřicetiletá řidička osobního vozidla podle policie nepřizpůsobila rychlost stavu dálnice a dostatečně se nevěnovala řízení i provozu před sebou.

„Na poslední chvíli při jízdě v levém jízdním pruhu strhla řízení vozidla vlevo, ale nestihla se dostatečně vyhnout vozidlu Škoda Yeti stojícímu před ní a narazila do něj,“ popsal prvotní příčiny hromadné nehody policejní mluvčí Libor Hejtman.

Vozidlo Škoda Yeti bylo po střetu odmrštěno do pravého jízdního pruhu, kde narazilo do stojícího nákladního vozidla. „Řidička při úhybném manévru dále narazila do ocelových svodidel a do stojících vozidel Škoda Superb a Hyundai. Při dopravní nehodě byly zraněné osoby převezeny do Fakultní nemocnice v Olomouci. Policisté předběžně vyčíslili škodu na 1,225 milionu korun. Dechové zkoušky na alkohol byly u všech řidičů negativní,“ podotkl Hejtman.

Nutná objížďka

Kvůli teplem poškozenému povrchu byla dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem nejprve uzavřena ve směru na Ostravu. Zhruba po dvou hodinách od dopravní nehody byl uzavřen i dálniční úsek na Olomouc, kde také praskla vozovka.

Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. „Objízdná trasa je značena a je svedena na komunikaci II/437 přes obce Přáslavice, Kocourovec a Daskabát. Doba uzavřeného úseku je odhadována na nejméně čtyři dny,“ podotkl Hejtman.

Stavební dělníci musí poškozené betonové desky rozřezat. „Hlavní velké bourání bude následovat od pondělního rána od sedmi hodin. V tuto chvíli už máme aktivovanou betonárku se speciální betonovou směsí,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Kvůli objížďce budou trpělivost potřebovat nejen řidiči, ale i obyvatelé Daskabátu. Do vesnice se kvůli objížďce vrátil veškerý dálniční provoz. „Dobře víme, že navečer doprava naroste. Nechci vidět, co se tady bude dít v pondělí ráno,“ řekl starosta Luděk Melničuk.