V ohrožení je pět tisíc pracovních míst navázaných na OKD. Kraj chce znejistěným firmám pomoct

Ukončení těžby černého uhlí na Karvinsku může v brzké budoucnosti ohrozit až pět tisíc pracovních míst ve firmách, které v současnosti dodávají služby těžební společnosti OKD nebo s ní obchodují. Moravskoslezský kraj proto založil odbornou skupinu Task Force OKD a ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou (KHS) či Svazem průmyslu zjišťuje, jak by tato místa mohl zachránit. Informoval o tom náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

OKD v únoru kvůli neekonomičnosti ukončí těžbu v dolech ČSA a Darkov. Firmě tak zůstanou v provozu už jenom doly ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde má těžba skončit v příštím roce. Ukončení pracovního poměru se tak z kraje roku týká více než 1800 zaměstnanců OKD.

Náměstek Unucka řekl, že zatímco sociální program pro propouštěné zaměstnance OKD je velmi dobrý, pro lidi, kteří pro OKD pracují v jiných firmách, stát žádný ucelený program nechystá.

„Na OKD jsou navázány dodavatelské společnosti poskytující nejrůznější služby – svářeči, opraváři, uklízečky a spousta dalších profesí,“ uvedl. Předseda KHS Jan Březina řekl, že některé firmy jsou na OKD závislé stoprocentně.

Pro OKD pracují stovky firem

Přesná čísla, kolik firem a lidí by konec OKD mohl postihnout, kraj zatím nezná. Podle údajů OKD pro ně například loni pracovalo více než 700 firem, drtivá většina z nich sídlí v Moravskoslezském kraji. Unucka podotkl, že v posledních letech platilo OKD dodavatelům zhruba deset miliard korun ročně a o tuto částku nyní trh přijde.

Jediná možnost, jak může kraj zjistit, kolik lidí z dodavatelských firem by po ukončení těžby v OKD přišlo o práci, je podle náměstka dotazník. Kraj ho nyní rozesílá firmám, výsledky chce znát zhruba za tři týdny. Podle mzdových prostředků, které tyto firmy vyplácejí, Unucka odhaduje, že by mohlo jít až o pět tisíc míst.

„Pokud zjistíme, že opravdu hrozí propouštění, máme nachystané tři kroky,“ řekl náměstek. Prvním krokem by byla žádost, aby firmám pomohl stát, protože například vyplácení odstupného by pro některé znamenalo kolaps. Při plánování pomoci hodlá kraj vycházet právě z dotazníkového šetření.

Pokud firmy řeknou, že vyhodí tři tisíce lidí, tak poletíme do Prahy na ministerstvo financí nebo ministerstvo sociálních věcí, aby v první fázi firmám pomohly se samotným odchodným.
Jakub Unucka
náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

Podle Unucky kraj chce, aby ty podniky, které nyní pracují pro OKD, mohly pracovat pro stát, například na stavbách dálnic či železnic. Firmám zamýšlí rovněž pomoci s tím, aby místo pro OKD mohly pracovat pro někoho jiného.

„Naše role bude napomoci firmám v transformaci,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj. Svaz podle něj umí otevírat firmám nové trhy, ale také pomoci s transformací na výrobu nových produktů.

Skupina má pomoci navázat nové dodavatelské vztahy

„Chceme například připravit misi do Austrálie, kde je těžba pořád v kurzu a kde máme velmi dobré kontakty. Věříme, že firmám, které budou mít zajímavé produkty, bychom společně mohli otevřít velmi zajímavá jednání k novým dodavatelským vztahům,“ řekl Rafaj.

Ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti Martin Navrátil řekl, že lidé mohou získat kompletní poradenství prostřednictvím programu Moje místo v Moravskoslezském kraji na webu. „Náš program už je hotový, je připravený, je okamžitě k dispozici,“ řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Požár ve Zlíně policie prověřuje, má podezření na spáchání trestného činu

Rozsáhlý požár výškové budovy v centru Zlína policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí za něj pět let. Hasiči v noci na pátek požár lokalizovali a mají jej pod kontrolou. Zároveň snížili stupeň požárního poplachu z nejvyššího čtvrtého na třetí. Hasební práce pokračují, oheň dál doutná pod sutinami. Požářiště by hasiči chtěli předat majiteli v pondělí. Při požáru se nikdo nezranil, příčina zatím není známá, stejně jako výše způsobených škod. Primátor Zlína Jiří Korec (ANO) vyzval obyvatele, aby až do pondělí nevětrali.
06:09Aktualizovánopřed 49 mminutami

Skvělá energie, řekl Wright po návratu o Varech. Přijel i Bacon s celou rodinou

Na filmovém festivalu v Karlových Varech už jsou další avizovaní zahraniční hosté. Americký herec Jeffrey Wright uvedl snímek Basquiat a při sobotním závěrečném ceremoniálu převezme čestnou cenu za přínos kinematografii. Jeho krajan Kevin Bacon představí festivalovému publiku Rodinný film, který skutečně natočil se svými nejbližšími.
před 1 hhodinou

Za hlášeným silným zemětřesením u Rokycan byla těžba v lomu

Čeští geologové vysvětlili, proč ve čtvrtek večer hlásily evropské seismologické služby zatím nejsilnější zemětřesení v dějinách Česka – aniž by se ale země otřásala. Přístroje chybně vyhodnotily odpal v lomu.
před 1 hhodinou

Hořící budova ve Zlíně se částečně zřítila, má narušenou statiku. Škody budou vysoké

Ve Zlíně ráno vypukl požár ve skladu obuvi v devátém patře budovy číslo 34 v bývalém baťovském továrním areálu. Odpoledne se budova postupně na dvou místech zřítila, stát zůstávala zhruba polovina objektu s jedenácti nadzemními podlažími. Podle mluvčího hasičů má ale budova narušenou statiku. Požár, který podle hasičů ve čtvrtek uhašený nebude, si dle policie a záchranné služby nevyžádal žádné zranění. Materiální škody ale budou vysoké. Město doporučuje obyvatelům omezit větrání.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Stanice zaznamenaly v Česku slabý otřes, původně přístroje hlásily mnohem silnější

Seismické stanice v Česku ve čtvrtek zaznamenaly slabý otřes země. Původní informace, která pocházela z Německa a hovořila o síle 5,5 stupně, se nepotvrdila. Záchvěv byl nakonec mnohem slabší. Jeho sílu a přesnou lokaci vědci teprve přesným měřením vyhodnotí a určí, řekl ve čtvrtek večer ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd Aleš Špičák. Evropsko-středozemní seismologické centrum později informaci o síle zemětřesení upřesnilo na magnitudo 1,8.
před 19 hhodinami

VideoSečteno: Zlínský kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 9. července se věnoval Zlínskému kraji.
včera v 14:12

VideoDopravu v okolí dálnice D1 na Vysočině komplikují omezení

Dálnice D1 letos čelí rekordnímu provozu. Pro řidiče rostoucí intenzita dopravy znamená její zahuštění a často i kolony a čekání. Opravy navíc komplikují dopravu i v okolí dálnice. Třeba pro motoristy, kteří sjedou u Humpolce a vydají se směrem na Pelhřimov. Výrazné omezení mezi oběma městy dle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla potrvá nejdéle do poloviny srpna. Stavbaři pracují zatím na jedné polovině frekventované silnice. Za bezmála 35 milionů musí kompletně vyměnit povrch, totéž se bude týkat i dopravního značení. Někde navíc auta jezdí kyvadlově. Pruhy jsou úzké, a problémy tak mají hlavně kamiony. V opačném směru je situace podobná. Většina řidičů, kteří jedou z jihu Čech směrem k D1, musí počítat se zdržením. Omezení jsou navíc i na dalších místech ve směru z Vysočiny na jih Čech. Třeba u Pravíkova nebo u Kostelce.
včera v 07:00

Požár rozvaděče na Trutnovsku způsobil hlemýžď

Požár rozvodné skříně u roubenky v Horním Maršově na Trutnovsku, k němuž v úterý vyjely dvě jednotky hasičů, má nečekaného viníka. Způsobil ho elektrický zkrat těla hlemýždě zahradního, kterého hasiči objevili spolu s dalšími mrtvými i živými hlemýždi a slimáky uvnitř rozvaděče. Královéhradečtí hasiči o tom informovali na facebooku.
8. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.