Z Bečvy je mrtvá řeka. Rybáři z ní odvezli už desítky tun otrávených ryb

Z řeky Bečvy, kterou v neděli kontaminovala neznámá látka, odvezli zatím rybáři do kafilerie 20 tun otrávených ryb. S odklízením pokračují, celkové množství tak nedokážou odhadnout. Znečištění zaznamenali v Bečvě v úseku od Choryně na Vsetínsku po Přerov, škody půjdou do milionů korun. Podle odborníků zůstala řeka po kontaminaci mrtvá. Zdroj znečištění ani látka, která ekologickou katastrofu způsobila, zatím nejsou známy.

Množství uhynulých ryb v Bečvě není podle rybářů konečné, sanace stále pokračuje. „Dnes dopoledne bylo do kafilerií odvezeno dvě stě metráků ryb,“ uvedl předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. Podle něj bude škoda obrovská.

V řece uhynuly ryby, jako je ostroretka, parma či cejn, kde se kilo pohybuje v rozmezí 80 korun. Zpracování v kafilerii stojí podle něj deset až 11 korun za kilo. „Co nás to stálo, je však nesrovnatelné s tím, co se stalo. Ta řeka je mrtvá,“ povzdech si Kocián.

Jaká látka řeku kontaminovala, zatím není zřejmé, bližší informace zatím nemá ani Česká inspekce životního prostředí. Podle Kociána akreditované laboratoře zjistily, že šlo o otravu, mechanismus je však podle něj velmi zvláštní. „Zvýšil se průtok v řece, a přesto to nepomohlo. Vypadá to jako mrak, který se neslučuje s vodou, není vidět ani není identifikovatelný čichem. Pokud se nezjistí příčina v rozboru vody, bude se těžko hledat viník,“ podotkl předseda územního svazu.

V ohrožení je i řeka Morava

Znečištění zaznamenali rybáři v úseku od Lhotky nad Bečvou a Choryně na Vsetínsku, poté kontaminace v řece procházela přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou a Hranice, další leklé ryby začali rybáři nacházet v Lipníku nad Bečvou a okolí.

„Z lipenského revíru bylo čtyřicet metráků uhynulých ryb už odvezeno, dalších čtyřicet metráků je naloženo, ale dosud celý revír odklizen není. Máme u nás i hlubokou vodu,“ řekl hospodář lipenské organizace Jan Hloušek. Podotkl, že do konce týdne by měly být ryby vysbírané.

Kolem úterního poledne se již kontaminace dostala do oblasti Přerova. „Jde tak o 38 kilometrů vodního toku, ani naředění a přítoky Bečvy s tím nic neudělají, zvyšují se i průtoky v retenčních nádržích a monitoruje se i Morava, kam Bečva vtéká. Podle dosavadních informací se tam znečištění zatím naštěstí neprojevilo,“ doplnil předseda územního svazu Kocián.

Pomoc rybářům nabídne i kraj

Pomoc rybářům chce nabídnout i Olomoucký kraj. „Jakmile budou známy škody, projednáme možnosti pomoci postiženým rybářským revírům,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Se sběrem uhynulých ryb pomáhají rybářům profesionální i dobrovolní hasiči. Mrak nebezpečné látky, který se sunul proudem, se podle zástupců kraje již rozplynul. „Dobrá zpráva je, že obyvatelé podél toku řeky Bečvy se už nemusí obávat znečištěné vody. V tuto chvíli jim nehrozí žádné nebezpečí,“ uvedl radní Přerova a náměstek hejtmana Petr Vrána (ANO).

Neznámá látka zamořila Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje v neděli. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují pouze ojediněle, podle evidence České inspekce životního prostředí zhruba jednou za deset let.