Pastva pomáhá ohroženým druhům rostlin

Ovce pomáhají ohroženým rostlinám. Díky pastvě ani těžko přístupný terén nezarůstá nálety

V Jihomoravském kraji přibylo míst, která spásají ovce, což je ekologický a šetrný způsob, jak se zbavit vysoké trávy i v těžko přístupném terénu. Ochranáři tím podporují lepší podmínky pro růst ohrožených druhů. Tento druh pastvy zavedli i u Hustopečí na Břeclavsku díky projektu Life, který cílí na ochranu vybraných území.

 

Ovce a také kozy na Kamenném vrchu u Hustopečí budou spásat zhruba stohektarovou plochu. Projekt nazvaný Life Sub-pannonic se však v kraji rozbíhá i v dalších šesti evropsky významných oblastech.

„Projekt je zaměřený na ochranu nejcennějších biotopů, zavádění pastvy, kde dosud nebyla, a také na podporu rostliny pelyněk Pančičův, což je kriticky ohrožený druh a v České republice se vyskytuje jen na třech lokalitách,“ uvedl manažer lokalit Vilém Jurek.

Díky šetrné pastvě se může okolo Hustopečí rozrůst i pelyněk Pančičův
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Nově se tak ovce pasou například na území Bílého kopce u Čejče či Hochberku. Jedná se o desítky zvířat. Na Kamenném vrchu se na pasení podílí se svými stády pět pastevců, jde asi o stovku ovcí, ale také koz.

V největším stádu, které čítá asi 50 kusů, je i několik mláďat. Kromě zavádění pastvy ochránci v některých místech likvidují invazivní druhy, například pajasan žláznatý, či vyřezávají křoviny.

Oblastí, v nichž se pasou ovce, na jihu Moravy podle Jurka ještě přibude. V příštím roce se bude rozbíhat další z programů Life, díky kterému se ovce dostanou na dalších sedm míst.