Brněnský „orloj“ je znovu kompletní. Skleněné kuličky začne vydávat v pondělí

Časostroj na náměstí Svobody v Brně, kterému se říká brněnský orloj, by měl po opravě znovu fungovat v pondělí. Ke konci června se porouchal a přestal při odbíjení vydávat oblíbené skleněné kuličky. Zasekl se totiž motor a převod vrchní kopule, odkud je orloj poháněn. Pracovníci Technických sítí Brno v úterý instalovali opravenou kopuli zpátky, nyní nastoupí programátoři.

Instalace kopule brněnského časostroje
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Časostroj byl mimo provoz asi měsíc. Kvůli závadě nevydával skleněné kuličky při odbíjení „brněnského poledne“ (v 11:00). „Vrchní kopule zatížila pastorek motoru, který se zaryl do mosazného věnce. Motor a převod vrchní kopule se tak zasekl,“ popsal už dříve Michael Benža z Technických sítí Brno (TSB).

Technici TSB v červenci vyměnili mosazný ozubený věnec časostroje, pastorek motoru a nahradili kuličková ložiska ložisky kuželíkovými. Samotná kopule orloje, která váží asi 400 kilogramů, se na místo začala instalovat v úterý ráno, montáž trvala několik hodin. K instalaci kopule bylo potřeba jeřábu.

Brněnský časostroj na náměstí Svobody
Zdroj: ČTK
Autor: Martina Odehnalová

V příštích dnech bude nutné stroj seřídit a naprogramovat. „Dnes jsme chtěli hlavně nasadit tu vrchní část orloje. Následně budou na stroji pracovat programátoři a doufáme, že od pondělí bude zase plně fungovat,“ uvedla v úterý Jiřina Veselá z TSB.

Hon za brněnskými kuličkami

Turistické informační centrum města Brna (TIC) nechtělo kvůli poruše připravit zájemce o možnost získat svou kuličku, zaměstnanci proto připravili „pátrací“ akci. V rámci ní každý den někde v Brně schovali kuličku a na Facebooku zveřejnili nápovědu k jejímu nalezení.

Honba za kuličkou odstartovala v sobotu 11. července a byl o ni velký zájem. „Mezi fanoušky se dokonce našli ti, kteří to pojali jako prázdninovou bojovku a cíleně čekali na každodenní nápovědu,“ uvedla mluvčí TIC Adéla Nováková.

Kuličky byly schované na různých zajímavých místech nebo poblíž brněnských památek. „K místům jsme se snažili přistupovat kreativně, zapojili jsme do akce i podniky z Gourmet Brno a jednu kuličku jsme dovezli i do Prahy,“ dodala Nováková. Podle ní většina kuliček svého majitele našla.

Brněnský orloj, který letos v září oslaví desáté výročí od uvedení do provozu, je známý právě pro své vydávání kuliček. Za dobu svého fungování jich vydal přes sedm tisíc. Oblíbené jsou také speciální edice kuliček na Vánoce nebo srpnový Den Brna. Edice jsou podle Novákové v plánu i letos.