Policie odloží případ střelby v Ostravě. Čekala na psychologický posudek

Policie v příštím týdnu odloží případ střelby v ostravské nemocnici, kterou loni v prosinci nepřežilo sedm lidí a dva byli zraněni. Kriminalisté mají k dispozici už všechny potřebné důkazy. Znalci jim v těchto dnech dodali psychologický posudek střelce, který se po činu zastřelil. K závěrům vyšetřování se policie policie vyjádří až po doručení rozhodnutí všem poškozeným.

Střelba v ostravské nemocnici
Zdroj: ČTK Autor: Pryček Vladimir

Posudek zaměřený na duševní stav střelce byl poslední důkaz, na který policie čekala. „Znalci se trochu zpozdili. Posudek dodali minulý týden. Policie nyní vypracovává rozhodnutí ve věci. Počátkem srpna bude rozhodnuto,“ uvedl dozorující státní zástupce David Bartoš z Krajského státního zastupitelství v Ostravě a dodal, že s ohledem na to, že pachatel zločinu je mrtvý, bude případ odložen.

Posudek potvrdil, co vyplynulo z výslechů svědků

Co obsahuje znalecký posudek duševního stavu dvaačtyřicetiletého střelce, nechtěl žalobce specifikovat. Už dříve uvedl, že jednou z verzí motivu je právě duševní porucha. „Posudek potvrdil věci, které policie už věděla. Které vyplynuly z výslechů svědků a dalších důkazů,“ řekl Bartoš. Dodal, že více se on nebo policie k závěrům vyšetřování vyjádří až v době, kdy rozhodnutí bude doručeno všem poškozeným.

Muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po sedmé hodině ráno. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Sedm lidí zabil, dva zranil. Z nemocnice se mu podařilo utéct před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.

Zbraň útočníka se zasekávala 

Při útoku použil zbraň, jež nebyla plně funkční. Opakovaně se mu podle výpovědí svědků z místa činu i expertů zasekávala. Střelec totiž použil takzvaný řez zbraně. Jde o zbraň sloužící třeba k výuce, některé její části chybějí, což umožňuje pohled do útrob zbraně. V tomto případě ale byla dodatečně upravena tak, že byla schopná střelby, i když ne úplně spolehlivě.

Policie pracovala s verzí, že motivem dvaačtyřicetiletého muže byla nespokojenost s tím, jak lékaři přistupovali k jeho léčbě. Podle dostupných informací byl muž přesvědčený o tom, že je těžce nemocný. Lékaři ale na nic nepřišli, takže ho neměli jak léčit.

„Vyšetřování nepotvrdilo, že by muž byl fyzicky nemocný. Vše ale směřuje k nějakému duševnímu onemocnění. S tímto policie nyní pracuje,“ sdělil už v červnu státní zástupce Bartoš.