Bývalý brněnský politik Švachula zastání u Ústavního soudu tentokrát nenašel. Zůstává ve vazbě

Ústavní soud odmítl stížnost někdejšího brněnského komunálního politika Jiřího Švachuly (dříve ANO), který loni na podzim neúspěšně požádal o propuštění z vazby. Justice mu nevyhověla, ústavní soudci nenašli důvod k zásahu. Švachula je podezřelý z korupce kolem stavebních zakázek městské části Brno-střed.

Ústavní soud
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

V odmítnuté ústavní stížnosti Jiří Švachula namítal, že v rozhodnutí Městského soudu v Brně nejsou dosti přesvědčivě vyloženy důvody opodstatňující omezení osobní svobody. Také odůvodnění krajského soudu považoval za povšechné, obecné, bez náležité znalosti spisu. Poukázal i na to, že orgány činné v trestním řízení prý zneužívají institut vazby k nátlaku na obviněné, aby se rozhodli vypovídat, což prý byl jeho případ.

ÚS: Důvody pro vazbu neoslabily

Ústavní soud s odkazem na informace ze spisu uvedl, že důvody pro vazbu se zatím neoslabily. „Naopak zesílení materiální podmínky vazby oproti období, kdy byl stěžovatel vzat do vazby, je patrné z výpovědí dalších spoluobviněných a svědků jmenovitě uvedených v napadeném usnesení městského soudu,“ stojí v usnesení.

Ústavní soud rozhodoval o stížnosti bez veřejného jednání. Jiří Švachula ji podal v březnu, soud rozhodl v dubnu, usnesení nyní publikoval ve své databázi.

Loni Ústavní soud zasáhl

Loni Ústavní soud v jiném řízení Švachulovi vyhověl a konstatoval, že Krajský soud v Brně nedal obhajobě příležitost doplnit argumenty proti dalšímu trvání vazby. Ani poté se ale bývalý komunální politik na svobodu nedostal. Soudy zatím stále vazbu prodlužují, zejména v obavě z toho, že se v případě propuštění bude vyhýbat trestnímu stíhání.

Jiří Švachula je ve vazbě od loňského března. Podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek. V kauze je podaná obžaloba na jedenáct lidí a dvě firmy, výše úplatků podle státního zástupce dosáhla čtyřiceti sedmi milionů korun.