Mandloňový sad s rozhlednou

U Hustopečí vykvetly mandloňové sady. Tradiční slavnosti ale letos nebudou

Tisíce lidí měly o nadcházejícím víkendu procházet mandloňovými sady nad městečkem Hustopeče na Břeclavsku. Slavnosti mandloní a vína ale letos překazila opatření související s pandemií koronaviru.

 

Termín na konci března je pro mandloňové slavnosti v Hustopečích tradiční. Oblíbená akce s kulturním programem na náměstí patří mezi ty, na které město ze svého rozpočtu nemusí přispívat. „Zatímco divadelní festival, výstavy nebo vánoční jarmarky pro místní si na sebe nevydělají, podzimní burčákové slavnosti a jarní slavnosti mandloní a vína do rozpočtu obvykle přinesou nějakou částku, která pak pomůže podpořit právě menší akce,“ konstatovala vedoucí marketingového oddělení hustopečské radnice Jana Hrádková. Letos měly být slavnosti poprvé třídenní namísto jednodenní akce.

„Vzhledem k tomu, že loni přišlo pouze na náměstí, kde se platí vstupné, dvanáct tisíc lidí a další tisícovky jen na procházku do sadu nebo k místním vinařům, vztahovalo se na nás už první omezení veřejných akcí nad sto osob,“ vysvětlila Jana Hrádková. O posunu termínu podle ní radnice ani neuvažovala. Zvlášť když brzy následovala další omezení pohybu.

Město vrací vstupné, program se přesouvá na příští rok

Vstupné na náměstí je 80 korun v předprodeji a 100 korun na místě, radnice zatím vrací vstupné asi dvěma tisícovkám lidí, kteří předprodej využili. Kulturní program, scénář slavností, prodejní stánky i propagační předměty budou na slavnostech příští rok. Radnice letos nechala vyrobit nové podle návrhu místní umělkyně. Po otevření turistického centra budou nejspíš k dispozici i mimo slavnosti. „Všichni stánkaři i hudebníci a další účinkující byli velmi vstřícní, že příští rok rádi přijedou, když to letos nevyšlo,“ podotkla Hrádková.

Termín slavností bojkotovaly letos i samotné mandloně. Zatímco loni vstřícně vykvetly v době slavností, letos se obsypaly bílými květy už po vlně teplého počasí před dvěma týdny. V sadech nad městem teď stromy už spíš odkvétají.