V Ústí nad Orlicí někdo nasprejoval hákové kříže na divadlo i domy

V Ústí nad Orlicí v noci na středu někdo sprejem nastříkal na budovy nápisy s nacistickými nebo radikálními motivy. Na Roškotově divadle, které je národní kulturní památkou, je hákový kříž, jinde jsou dva blesky – symbol jednotek SS. Případem se zabývá policie, řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci). Kriminalisté zatím evidují 14 posprejovaných objektů. Škoda je podle policejní mluvčí Markéty Janovské přes sto tisíc korun.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Na čtrnácti budovách v Ústí nad Orlicí se objevily svastiky

„Je to pro nás neobvyklá událost. Nikdy jsme se touto problematikou nemuseli zabývat a šetřit ji. Pokud se tady někdy objevil nápis, bylo to nahodilé, spíš klukovina. Nikdy ne masivnější akce jako teď,“ řekl Hájek. „Musíme se popasovat s odstraněním nápisu. Budeme to konzultovat s památkáři,“ dodal.

Hákový kříž někdo nastříkal na čelní fasádu divadla, další nápis byl na zadní části budovy. Kamera u divadla je utržená. Další kříže jsou podle starosty na soukromých budovách v ulicích Jilemnického, J. Nygrína a V Lukách. 

Podle ČTK na budovy vandal nasprejoval dva blesky, symbol nacistických jednotek SS, nebo nápis A.C.A.B., což znamená „All Cops Are Bastards“ („Všichni policajti jsou bastardi“). Výraz používá radikální levice i pravice i fotbaloví chuligáni. Na jednom domě byl například nastříkaný název polského fotbalového klubu Arka Gdynia.

Vandal či vandalové posprejovali bytové domy, plot, provozovnu autoservisu i plechový přístřešek. Škoda může být podle Janovské i vyšší, protože je divadlo památkově chráněné.

Policie případ vyšetřuje jako trestný čin poškození cizí věci. Záležitostí se zabývají i kriminalisté se specializací na extremismus, po jejich hodnocení se může kvalifikace činu rozšířit, řekla Janovská.

„Na objektech byly nasprejovány hákové kříže nebo například názvy fotbalových klubů Polska. Policisté posprejované objekty dokumentují, vyslýchají jejich majitele, vytěžují kamerové systémy a současně pátrají po pachateli,“ uvedla Janovská.

Netolický: „Doufám, že se tento smutný případ prošetří“

Mezi politiky, kteří událost odsoudili, je pardubický hejtman. „Viník možná vůbec neví nebo možná nechce vědět, co se dělo v Evropě v období druhé světové války. Hnusí se mi různé snahy o popírání holocaustu a činnost extremistů. Doufám, že se tento smutný případ prošetří,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) na Facebooku.

Divadlo z roku 1936 je od roku 2017 národní kulturní památkou. Složili se na něj občané, podnikatelé a spolky. Budovu navrhl významný český architekt Kamil Roškot. Divadlo patří mezi výrazné funkcionalistické budovy první poloviny 20. století. Od roku 1993 nese jméno svého projektanta.