V Moravskoslezském kraji se staví nejvíc bytů za posledních jedenáct let. Podle makléřů to nestačí

V Moravskoslezském kraji se letos v prvním pololetí začalo stavět 1686 bytů. Oproti stejnému období v loňském roce je to téměř o 27 procent více. Počet zahájených staveb v regionu je podle Českého statistického úřadu letos nejvyšší od roku 2008. Podle realitních makléřů je to však málo, poptávka stále výrazně převyšuje nabídku. Zájem je o velké i malé byty.

Nejvíce bytů se začalo v prvním pololetí stavět v rodinných domech, a to 920. Oproti stejnému období v roce 2018 je to ovšem pokles o 41 bytů. Naopak výrazně vzrostl počet bytů, které investoři rozestavěli v bytových domech. Letos jich v prvním pololetí bylo 340, loni jenom 84. Jedná se tak o více než třistaprocentní nárůst.

Na trojnásobek stoupl počet bytů, které se začaly stavět v penzionech a domovech pro seniory. Loni jich v prvním pololetí bylo 26, letos 71. Z osmi na 110 stoupl počet bytů, které začaly vznikat ve stavebně upravených nebytových prostorech.  

Bytová výstavba v Moravskoslezském kraji v 1. pololetí
Zdroj: ČSÚ

Makléřka: Pořád je to málo

Realitní makléři tvrdí, že poptávka po nových bytech v Moravskoslezském kraji stále výrazně převyšuje aktuální nabídku. Největší zájem je o byty 3+1 a větší, ale také o rodinné domy nebo pozemky kolem 800 metrů čtverečních. Výstavba nových bytů, která v prvním pololetí vzrostla, údajně poptávku ani zdaleka nepokryje. 

Muselo by se jednat o vyšší počet, než je rozestavěných asi 1700 bytů. Otázka je, v jakém čase a v jaké kvalitě budou developeři schopni své projekty dokončit a začít prodávat.
Jana Římanová
regionální manažer, Realitní kancelář STING

Bytů, které stavbaři v prvním pololetí dokončili, bylo v regionu 1188, což je oproti stejnému období v roce 2018 o 92 méně. I přesto se však jedná o druhý nejvyšší počet za posledních minimálně čtrnáct let.  

Podle Jany Římanové z Realitní kanceláře STING je stále velký zájem i o pronájem nemovitostí, zejména těch menších. O byty velikosti 1+1 nebo garsoniéry mají zájem zejména studenti nebo jednotlivci. 

Nejvíc bytů se začalo stavět ve středních Čechách

Počet bytů, které se v Moravskoslezském kraji začaly stavět, byl v Česku čtvrtý nejvyšší. Nejvíc zahájených staveb je ve Středočeském kraji, kde se jedná o 3287 jednotek, následuje Praha s 2457 byty a Jihomoravský kraj, kde developeři zahájili stavbu 2448 bytů. Moravskoslezský kraj je na čtvrtém místě i v počtu dokončených jednotek. 

V celé České republice se v prvním pololetí začalo stavět více než devatenáct tisíc bytů, což je zhruba o dva a půl tisíce více než loni. Dokončených bytových jednotek bylo zhruba šestnáct tisíc, to je o zhruba 1550 více než v prvním pololetí 2018. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z poškozených lokomotiv po nehodě na Českobudějovicku skončí nejspíš ve šrotu

Poškozené vlaky po železniční nehodě u Zlivi na Českobudějovicku z 20. listopadu jsou po komisní prohlídce. Podle prvních závěrů půjde zničená zastaralá lokomotiva rychlíku pravděpodobně do šrotu, tento typ stroje má už i tak z trati do dvou let zmizet. O opravě RegioPanteru, který byl v provozu teprve tři roky, České dráhy teprve rozhodnou. Škody se podle odhadu komisařů pohybují kolem 65 milionů korun. Vyšetřování nehody stále pokračuje. Několik zdrojů teď naznačuje, že se vyšetřovatelé zabývají verzí, podle které za nehodou nebylo jen lidské selhání.
před 8 hhodinami

Kamion, z něhož se vysypaly klády na dálnici, byl přetížený o 13 tun

Nákladní vozidlo s kulatinami, které zapříčinilo čtvrteční tragickou nehodu na dálnici D56 u Ostravy, bylo přetížené. Náklad byl těžší zhruba o 13 tun, uvedla v pátek policie. Šedesátiletý muž, který při nehodě utrpěl vážná zranění, v nemocnici zemřel. Policie proto nyní případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Primátor Olomouce Žbánek rezignoval kvůli zvolení poslancem. Nahradí ho Ferancová

Olomoucký primátor a poslanec Miroslav Žbánek (ANO) v pátek kvůli svému říjnovému zvolení do sněmovny složil funkci v čele stotisícového města. Z postu odejde k 31. prosinci. Novou primátorkou zastupitelstvo zvolilo dosavadní Žbánkovu náměstkyni Miroslavu Ferancovou (ANO), funkce se ujme 1. ledna. Stane se první primátorkou v historii Olomouce.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Na řece Opavě chtějí vodohospodáři nové protipovodňové zábrany

Na řece Opavě by měla mezi plánovanou přehradou Nové Heřminovy a městem Krnovem vyrůst nová protipovodňová opatření. Tři úseky, na kterých vzniknou, představil státní podnik Povodí Odry. Nejvíce jich je plánováno v obci Brantice. Návrh už vodohospodáři projednali s místními obyvateli a od příštího roku chtějí zahájit přípravu výkupů pozemků. Opatření by měla vyjít na dvě miliardy korun.
před 17 hhodinami

Města stěhují kvůli novele novoroční ohňostroje. Někde i jen o pár metrů

Některá města zrušila klasické novoroční podvečerní ohňostroje a nahradila je například videomappingem nebo opékáním buřtů. Jinde pouze radnice mění místa konání, aby vyhověly novým pravidlům platným od prosince. Třeba v Dobřanech v Plzeňském kraji nebo v Karviné v Moravskoslezském kraji stačilo posunout odpaliště o pár desítek metrů.
před 22 hhodinami

Menší porodnice se přetahují o rodičky ve snaze zachránit provoz

Některé menší porodnice se snaží zaujmout a přitáhnout budoucí matky právě k sobě. Tím by přibrzdily pokles počtu „svých“ novorozenců a udržely si šance na zachování provozu. Zkoušejí to i v Českém Krumlově, kde počet narozených dětí za poslední čtyři roky klesl o třetinu. Nemocnice proto nyní lákala budoucí rodičky prohlídkou všech prostor porodnice, včetně novorozeneckého koutku. V Česku skončily porodnice ve Stodu (2023), v Ivančicích (2024) a Prachaticích (2025). S koncem roku přibude na seznam i ta v Rychnově nad Kněžnou.
11. 12. 2025

Pražští zastupitelé schválili rozpočet. Hřib a Pospíšil rezignovali z rady

Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání schválili návrh rozpočtu města na rok 2026. Odhlasovali si také personální změny v radě. Z té odcházejí náměstci primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) a Zdeněk Hřib (Piráti), který zůstává v čele dozorčí rady pražského dopravního podniku a pražským zastupitelem. Zastupitelé také schválili převod 600 milionů korun Kongresovému centru Praha. Rozhoduje se i o směně pozemků pro Střední odbornou školu civilního letectví.
11. 12. 2025Aktualizováno11. 12. 2025

Na D56 u Ostravy bouralo několik aut, jeden člověk zemřel

Provoz na dálnici D56 u Ostravy od rána komplikuje vážná nehoda u Paskova. Zranilo se při ní pět lidí, jeden člověk v důsledku vážných zranění zemřel v nemocnici. Dálnice musela být kvůli vysypanému dřevu z nákladního auta obousměrně uzavřená. Před 17:00 se na dálnici podařilo zprovoznit jeden pruh ve směru na Ostravu, informovalo Národní dopravní informační centrum. Nyní se tak po dálnici jezdí jedním pruhem v každém směru.
11. 12. 2025Aktualizováno11. 12. 2025
Načítání...