V Česku se začalo stavět nejvíc bytů za posledních 11 let. Praha by jich potřebovala tisíce, tvrdí developeři

Téměř šest tisíc bytů v bytových domech, přesně 5991 – tolik jich začaly stavět stavební firmy v prvním pololetí letošního roku. Je to nejvíc v daném období od roku 2008. Tehdy byla od začátku ledna do konce června zahájena stavba 7365 bytů. A rostl i počet zahájených staveb rodinných domů, meziročně o 2,3 procenta na 9787. I zde je tak údaj za první pololetí nejvyšší za 11 let, vyplývá to čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Bytovou výstavbu nicméně dnes podle developerů táhnou zejména regiony. V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o tři čtvrtiny na 1990. Na konci dubna to bylo o 46 procent.

„V hlavním městě se o rozvoji bytového fondu mluvit nedá. V červnu se v Praze začalo v bytových domech stavět jen 206 bytů. To je hluboce pod poptávkou i zdravým růstem města,“ sdělil generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

A i podle výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové je bytů na trhu stále málo. „S ohledem na letitý deficit a při současném ekonomickém boomu by se na pražském trhu bez problémů prodalo kolem deseti tisíc nových bytů ročně. A k tomu má Praha skutečně velmi daleko,“ uvedla.

Nicméně největší podíl zahájených staveb bytových domů (33,2 procenta) i tak připadal na Prahu. Následovaly Jihomoravský (14,3 procenta), Olomoucký (7,4 procenta), Liberecký a Středočeský kraj (oba 7,3 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to s 23 byty bylo ani ne půl procenta.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce června meziročně vzrostl o 2,3 procenta na 9787. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,8 procenta), Jihomoravský (12 procent) a Moravskoslezský kraj (9,4 procenta). Podíl Prahy zůstal zhruba na dvou procentech.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce května stavět 19 102 bytů, nejvíc za poslední desetiletí. Meziroční nárůst činí 15,4 procenta. V porovnání s rekordním rokem 2008 je jejich počet naopak zhruba o 13 procent nižší.