Na Olomoucku se letos opraví bezmála třicet mostů. Dojde i na Hanáckou estakádu

Olomoucký kraj i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos investují stovky milionů korun do oprav silničních mostů. Řada z nich je už teď ve špatném stavu, část pak přímo v havarijním. Na některých místech se už dokonce musel omezit provoz.

Video Na Olomoucku se letos opraví bezmála třicet mostů
video

Na Olomoucku se letos opraví bezmála třicet mostů

Laškov na Prostějovsku leží na půl cesty mezi Olomoucí a Kunicí. Kvůli mostu ve špatném stavu zažíval problémy s dopravou. Lidé měli komplikovanější cestu do práce nebo do školy i proto, že místem nemohly projíždět autobusy. „Všichni nadávali, protože děcka musela chodit pěšky, nebo přesedat v Pěnčíně,“ říká starosta Laškova Ladislav Jedlička.

Úsekem by ale měly už letos projet i těžší kamiony; kraj totiž plánuje opravu mostu za třináct milionů korun. Laškov navíc není jediným místem, kde se bude investovat.

Oprav se má dočkat i Hanácká estakáda

„Na rok 2019 má Správa silnic Olomouckého kraje v plánu opravu čtrnácti mostů a dalších zhruba patnáct bude upraveno v rámci oprav silničních úseků,“ říká náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jan Zahradníček (ANO). 

Pozadu v opravách nezůstanou ani některé úseky dálnic. Jedna z největších investic ŘSD v Olomouckém kraji bude v Prostějově. Jedná se o D46, konkrétně o most zvaný Hanácká estakáda.

„Na rekonstrukci estakády Haná v Prostějově připravujeme výběrové řízení. V letošním roce proběhne oprava jednoho mostu a v roce 2020 druhého. Opravovat budeme vršek, izolace, římsy a protihlukové stěny,“ popisuje mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Problémy mají i v Prostějově

Dálničáři letos plánují i opravu mostu v Rapotíně a v Petrově nad Desnou. Se špatným stavem mostu se pak potýkají také některá města. V Prostějově omezili nosnost dvou konstrukcí.

„Při poslední kontrole bylo zjištěno, že kromě mostů, o kterých se ví, nejsou v úplně ideálním stavu ještě dva mosty, jeden v ulici Pujmanově a druhý přes Minský náhon,“ říká mluvčí magistrátu města Prostějova Jana Gýborová.