V kauze syntetických drog je devátý obviněný. Policisté už zadrželi 150 balení nebezpečné látky

Policie obvinila dalšího člověka v souvislosti s případem syntetických drog, které se šíří Moravskoslezským krajem. Celkem už stíhá devět lidí. Látkou se přiotrávilo 23 lidí, dva zemřeli. Nově je podle mluvčí moravskoslezské policie Gabriely Pokorné z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obviněný čtyřiatřicetiletý muž.

Syntetická droga nalezena na Ostravsku
Zdroj: Policie ČR

„Muž je podezřelý, že 8. září poskytl v Ostravě dalším osobám předmětnou psychotropní látku s vědomím, že jde o látku nepříznivě ovlivňující psychiku člověka a jeho ovládací, případně rozpoznávací schopnosti,“ řekla policejní mluvčí.

Dodala, že policisté navíc zajistili další syntetické kanabinoidy, už mají zhruba 150 balení této drogy, která se vyskytuje v různých podobách. „Dvě desítky balení policisté zajistili v Ostravě. Strážníky například kontaktoval muž, který si venku všiml několika balení podezřelé látky. Z televizní reportáže věděl, že může jít o syntetické kanabinoidy, a proto nález oznámil,“ řekla.

Policie varuje před těmito sáčky se syntetickou drogou
Zdroj: ČT24

Nejmladšímu obviněnému je 17 let

Obviněno je devět lidí ve věku od 17 do 41 let. Převážné většině z nich hrozí pětileté vězení. Až na 18 let ale může být odsouzen šestatřicetiletý muž. Jde o bezdomovce, jenž drogu konzumoval s dvaatřicetiletým mužem, který po jejím požití zemřel. Druhý z bezdomovců byl nejprve hospitalizován, protože měl rovněž zdravotní problémy.

V pátek ho Okresní soud v Ostravě poslal do vazby. Kromě bezdomovce po požití drogy zemřel také další pětačtyřicetiletý muž na Opavsku. Policie na něj přišla při dohledávání podezřelých případů úmrtí, které by s kauzou mohly souviset.

Působí na stejné receptory jako THC

Syntetické kanabinoidy jsou látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí. Jsou často prodávány jako legální alternativy zakázaných látek.

Nebezpečná droga může vypadat jako sušená rostlinná hmota podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. Substance se ale mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy jako metamfetamin či extáze. Výrazné zdravotní problémy způsobují především v kombinaci s alkoholem.