V Píšti jsou bez vody. Zásobovací cisterny brzy nahradí suchovod

Obec Píšť na Opavsku stále musí své obyvatele zásobovat pitnou vodou nouzově pomocí cisteren zapůjčených od Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Obec už má ale nachystán povrchový vodovod, takzvaný suchovod, který by měl být dokončen do dvou týdnů.

Zásobování pitnou vodou
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Pak se bude voda doplňovat z oblastního vodovodu Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK), řekl píšťský starosta Daniel Fichna (Společně - SNK).

Suchovod je na systém SmVaK napojen v obci Vřesina. „Teď nás čeká napojení elektřiny a pak proplachy celého suchovodu a zkoušky, jestli voda, když v suchovodu proudí, je v pořádku a může být napojena na systém vodovodu,“ dodal Fichna. Aby mohl být vodovod používán i v zimě v mrazech, musí být minimálně metr pod zemí. Na to obec vyřizuje stavební povolení.

V obecním hlubinném vrtu kriticky klesla hladina vody na jaře. „Po zapůjčení prostředků hmotných rezerv se vrt trošku zaktivoval,“ řekl starosta. Stále to ale na plné pokrytí potřeby obce nestačí.

Vodu doplňují dobrovolní hasiči

Denní spotřeba dvoutisícové obce je asi 200 metrů krychlových. Píšť vodu z vrtu doplňuje vodou, kterou do vodojemu cisternami dovážejí z okolí píšťští dobrovolní hasiči.

„Dělají to ve svém volném čase. Jezdí obden a střídá se asi deset lidí. Vyšly nám vstříc okolní obce, které mají vlastní hlubinné vrty, ale zatím mají vody dost. Rozložili jsme to na čtyři obce,“ řekl Fichna. Hasiči vodu vozí ze Závady, Hatě, Darkovic a polského Owsiszcze. Obyvatelé ale musejí vodou šetřit. 

„Chceme po lidech, aby nezalévali vodou z obecního vodovodu zahrádky, aby nemyli automobily. Pokud někdo používá vodu ze svých studen, to není zakázáno. Denní spotřeba oproti loňsku klesla, takže věříme, že to lidé dodržují.“

Daniel Fichna (Společně - SNK)

starosta Píště

Obec zatím nenapustila koupaliště. „Koupaliště má samostatný hlubinný vrt a ten nemá kvalitu pitné vody, tudíž ani by ta voda nebyla možná pro napojení na vodovod. Až budeme mít propoj mezi SmVaKem a naší obcí zprovozněn, chceme opatření zrušit. Koupaliště nám slouží i jako protipožární nádrž, tak abychom při požáru mohli z něj čerpat,“ řekl.

Sucho ohrožuje hlavně menší obce

Podle člena rady Sdružení obcí Hlučínska a starosty Ludgeřovic Daniela Havlíka (ČSSD) je možné, že podobný problém jako Píšť budou řešit další obce. „Já si myslím, že v budoucnu tam, kde nejsou vodovody, případ spodní vody a vrtů bude možná častější, než si myslíme,“ řekl Havlík.

Předseda SSHR Pavel Švagr řekl, že problém sucha trápí především malé obce a podobné problémy mohou nastat nečekaně. „Máme po republice několik skladů, ve kterých máme techniku, která je operativně ve velmi rychlém časovém úseku schopna být dopravena na místo a reagovat tak, aby zásobování vodou na místě bylo zajištěno,“ řekl Švagr.

Techniky má podle něj Správa relativně dostatek. „Na druhou stranu každá technika zastarává a je potřeba ji postupně zmodernizovat a tak, jak budou problémy se suchem možná pokračovat, tak je i na místě zvážit další nákup techniky pro vodu,“ řekl Švagr.