Nová lávka pro pěší vzniká vedle mostu v Komenského ulici

Přes řeku Moravu roste provizorní lávka. Nahradí starý olomoucký most

Olomoučané mohou v tomto týdnu sledovat, jak nad řekou Moravou vedle mostu Komenského postupně vzniká lávka pro pěší. Kvůli nedávno zahájené stavbě protipovodňových opatření totiž most čeká demolice. Chodci budou moci lávku poprvé využít od 1. července. Do té doby bude průchodný most v Komenského ulici, sdělil mluvčí radnice Michal Folta.

 

V okolí staveniště už ale platí dopravní omezení. „Lávka s příhradovou ocelovou nosnou konstrukcí bude založena mimo koryto. Bude 61 metrů dlouhá a 7,18 metru široká,“ uvedl Folta. Lávka je podle něj opatřena speciálními podpěrami.

Zvolená konstrukce se často používá jako provizorní přemostění například při uzavírkách mostů kvůli rekonstrukci.

Dělníci na obou koncích mostní konstrukce vybudují provizorní komunikace. Před samotným zprůchodněním lávky ještě budou přemístěny inženýrské sítě na lávku a vybudován ledolam.

/*json*/{"map":{"lat":49.59727011865748,"lng":17.26474189999999,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.59724230280377,"lng":17.264393212828054,"type":"1","description":"Most v Komenského ulici"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Most v Komenského ulici se uzavře 21. května. Řidiči mohou projet přes most do 20. května, pro městskou hromadnou dopravu zůstane průjezdný až do 30. června. Po uzavření tohoto mostu povede základní objízdná trasa pro nákladní auta ve směru od Šternberka po silnici I/46 ulicemi Divišova, Hodolanská, Tovární, Velkomoravská a Brněnská na D35 v obou směrech.

Pro osobní vozidla bude objízdná trasa vyznačena ulicemi Divišova, Hodolanská, Tovární, Velkomoravská, Albertova. Ve směru od Uničova, Štěpánova a Chomoutova povede objízdná trasa po ulicích Lazecká, Na Střelnici k okružní křižovatce ulic Dobrovského a Na Střelnici.

Protipovodňová opatření se budou stavět 4 roky

Stavba této části protipovodňových opatření u centra Olomouce má stát zhruba 750 milionů korun. Součástí projektu je vybudování dvou nových mostů. Jako první bude uzavřen právě most v Komenského ulici. Na jaře 2020 by měl přijít na řadu most na Masarykově třídě. Celková doba výstavby protipovodňových opatření v této části Olomouce potrvá 48 měsíců.

Protipovodňová opatření po dokončení ochrání Olomouc před více než třísetletou povodní, zatímco nyní koryto řeky Moravy pojme padesátiletý příval vody. Celková investice je odhadována na 1,75 miliardy korun.

V roce 2013 byla dokončena stavba protipovodňových opatření, díky nimž jsou před záplavami z Moravy lépe chráněni obyvatelé čtvrtí Nové Sady a Nový Svět. Nyní byla zahájena příprava protipovodňových opatření v severní části Olomouce i na opačné straně.

Na začátku května na staveništi probíhají i další práce. Lidé mohou vidět například frézování vozovky v ulicích Na Letné, Blahoslavově a Nábřeží či odstranění konstrukčních vrstev chodníku v Masarykově ulici. Pokračují také práce na přeložce plynovodu v Blahoslavově ulici a na pravém břehu řeky u kolejí Univerzity Palackého. V ulici Nábřeží proběhne v těchto dnech přeložka telekomunikačních kabelů v chodníku.

Video Protipovodňová opatření na Olomoucku
video

Protipovodňová opatření na Olomoucku