Návrh nové Prahy je hotový. Má ukončit rozlézání města, rozvíjet brownfieldy a omezit výšku budov

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) předal magistrátu návrh Metropolitního plánu. Přinese třeba výškovou regulaci nebo přesun zástavby z okolí města na brownfieldy uvnitř jeho hranic. Lidé si ho budou moci prohlédnout od 27. dubna v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a najdou ho i na webu magistrátního odboru územního rozvoje nebo na stránkách IPR. Od 27. června do 26. července ho bude možné připomínkovat.

Video Události v regionech: Návrh Metropolitního plánu je hotový
video

Události v regionech: Návrh Metropolitního plánu je hotový

Nejdůležitější dokument pro budoucnost hlavního města je na světě. „Srovnal výškovou hladinu, přečetl možné plochy rozvoje a snažili jsme se najít potenciál uvnitř Prahy, a nikoliv na loukách a polích tohoto města,“ shrnul jeho hlavní přínosy architekt Roman Koucký, který vedl jeho tvrobu.
Podívejte se v galerii, kde všude vzniknou v Praze nové čtvrti a které části Prahy projdou výraznější změnou.

Nejvýrazněji by se plán měl projevit v prázdných prostorech kolem železnic. „Praha má spoustu stavebních uzávěr, a to je to, co ji brzdí a poškozuje,“ řekl Koucký. Stavět by se mělo začít v Bubnech-Zátorech, v okolí nákladového nádraží na Žižkově nebo mezi Smíchovským nádražím a Andělem.

Nový přístup

Nový je celkový přístup k využití plochy města. Důraz se přesouvá z funkce daného místa na charakter území a městské čtvrti. „Plán neřeší detail jednotlivých parcel či ulic, jde o koncepci celého města,“ řekl už loni v listopadu ředitel IPR Ondřej Boháč.

Plán také poprvé řeší celkovou výškovou regulaci v jednotlivých částech města. „Je exkluzivitou Metropolitního plánu. Jak jsme pátrali, tak nikde nikdy nebyla stanovena,“ řekl Koucký. Návrh umožňuje stavbu výškových budov jen v několika vybraných oblastech.

Možnosti občanů

Návrh Metropolitního plánu teď  projde připomínkováním. Každý má právo podat připomínky, ovšem pouze mezi 27. červnem a 26. červencem. Podrobnosti o postupu při podání připomínek jsou ke stažení zde.

Oficiální prezentace plánu se uskuteční 23. května a 13. a 28. června vždy v 19:00 CAMPu. Po červencovém připomínkování bude IPR podněty zpracovávat. Očekává jich několik tisíc. Zastupitelstvo by mělo dopracovaný návrh schvalovat v roce 2022. Platit by měl začít od 1. ledna 2023.