Brno byty v centru Procházkovi neprodá. Budoucnost stadionu Za Lužánkami je tak opět nejasná

Brněnští zastupitelé se postavili proti prodeji devíti bytových domů v historickém centru podnikateli Liboru Procházkovi. Ten je měl dostat výměnou za pozemky v lokalitě Za Lužánkami, které město potřebuje pro stavbu fotbalového stadionu. Zastupitelé usnesení připravili po velkém protestu nájemníků v dotčených domech a nesouhlasu městské části Brno-střed, která má sedm z devíti domů svěřených.

Vizualizace rekonstrukce stadionu Za Lužánkami (2008)
Zdroj: Ateliér Brno

Podle náměstka primátora Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o deklaratorní usnesení, jehož cílem je vyjmout zmíněné domy z jakékoli budoucí debaty s Procházkou. Původně se mělo hlasovat pouze o sedmi domech. Zastupitelé nakonec schválili pozměňovací návrh komunistů, kteří do něj začlenili i další dva domy. „Považuju to za populismus. Blíží se komunální volby a některé strany si přihřívají svoji polívčičku,“ komentoval přidání dvou domů do usnesení primátor Petr Vokřál (ANO).

V minulých dnech už město zahájilo s Procházkou jednání o směně za jiné nebytové nemovitosti. Bez pozemků za Lužánkami město nemůže stavět stadion a podle primátora Vokřála by podnikatel Libor Procházka napadl územní řízení. Hodnota směny je zhruba 250 milionů korun. „Myslím, že nyní se jednání zkomplikují a musím přemýšlet, jak je dál vést,“ řekl Vokřál.

Město se snaží narovnat vzájemné smluvní vztahy. Mezi městem a Procházkou bylo několik soudních sporů, v nichž se rozhodlo, že Brno muselo zaplatit milionové částky. Další platby v budoucnu hrozí a Procházka zatím držel další žalobu, v níž požaduje 38 milionů korun. Důvodem je neoprávněné obohacení, konkrétně veřejné užívání některých jeho ploch jako parkoviště nebo komunikace.

Kritici z řad opozice však považují Procházkovy metody za vyděračské. Například ODS tvrdí, že městu nyní žádné platby nehrozí, protože před parkovištěm je závora a nikdo tam nemůže vjet. Zároveň si myslí, že nelze předjímat rozhodnutí soudu a není tedy zdaleka jisté, že město bude platit další peníze.

Jelikož Procházka chce za svoje pozemky městské nemovitosti a ne peníze, míní ODS, že by se mělo uvažovat o jiných variantách pro stavbu sportovní infrastruktury. „Například u bohunického kampusu,“ zmínil zastupitel Robert Kerndl. O tomto území na jihozápadě města se mluvilo v dřívějších letech.