Kavárna na Zlínsku neměla EET. Úředníci ji zavřeli a chystají se na další restaurace

Finanční správa přitvrzuje postup u podnikatelů, kteří ignorují elektronickou evidenci tržeb. Úředníci už zavřeli první provozovny. Uzavření hrozí těm, které ani po několika napomenutích stále nemají kasy a nevydávají účtenky.

Úřady přitvrzují tresty za EET
Zdroj: čt24

K zavírání podniků tak už přistoupili celníci a pracovnící finančního úřadu ve Zlínském kraji. Zatím uzavřeli jednu kavárnu. Její majitel neměl kasu a ani se nezaregistroval do systému. 

V pondělí chtěli úředníci zavřít jednu z brněnských restaurací, kvůli právní argumentaci majitele to zatím neudělali.

„Ráno nastaly právní skutečnosti, které nám nedovolily zavření této provozovny. Ale nejsou to skutečnosti, které by byly trvalé nebo neodstranitelné,“ řekl mluvčí Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík.

Bez pokladny a bez evidence

Podle něj restaurace nemá pokladnu, neeviduje žádné tržby, a přitom přijímá peníze v hotovosti po celou dobu devíti měsíců. Nejde o jedinou provozovnu,  na jihu Moravy hrozí nucený konec až desítkám dalších.

Podle mluvčího finančního úřadu Stančíka podnikatelé směrem k EET polevili. Zatímco dříve byly problémy s účtenkami v každém desátém podniku, dnes už je to každý sedmý.

Chybují i zaměstnanci 

Do terénu přitom jen na jihu Moravy vyráží denně pětašedesát kontrolorů. Podle jejich zjištění jsou někdy majitelé podniků při kontrole překvapeni, že vše není v pořádku. „Nezřídka se stává, že zaměstnavatel zjistí, že zaměstnanec byl sice proškolen jak dávat účtenky, ale stejně je nevydává,“ řekl jeden z kontrolorů.

video Schillerová: Elektronická evidence jednoznačně prospěla výběru daní
Video Studio ČT24
video

Schillerová: Elektronická evidence jednoznačně prospěla výběru daní

video Organizátor petice: Není možné, aby jediným kritériem pro fungující společnost byl výběr daní
Video Studio ČT24
video

Organizátor petice: Není možné, aby jediným kritériem pro fungující společnost byl výběr daní

Finanční úřad Jihomoravského kraje uskutečnil už šest tisíc kontrol. Víc než 850 jich bylo s pochybením majitelů. Nejvyšší pokuta, jakou úřad uložil, byla ve výši 75 tisíc korun, naopak nejnižší jen 500 korun. Celkem vybral jeden a půl milionu korun.