Lidé už mohou přispívat na obnovu kostela v Třinci-Gutech. Začne se stavět příští rok

Od úterka mohou lidé přispívat do veřejné sbírky na obnovu dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku, kterou vyhlásila radnice. Peníze mohou posílat na zvláštní účet číslo 7657654/0300 zřízený u Československé obchodní banky, sdělil Patrik Žondor z třinecké radnice. Kostel se má začít stavět příští rok na podzim.

Video Kostel v Třinci
video

Kostel v Třinci

Hotový by měl být na jaře 2019. Náklady se odhadují na 20 milionů korun. Biskupství, které je vlastníkem, už nechalo vypracovat projekt, potvrdil vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek. Kostel shořel minulý týden, z úmyslného zapálení jsou obviněni tři mladíci.

Kotásek dodal, že do konce srpna by pak měli odborníci rozebrat trosky, převézt použitelné prvky do skladů v Třinci. Z nich by měli vyčíst co nejvíce informací. „Například kde přesně byly kolíky, které spojovaly jednotlivé trámy. To vše bude potřeba vědět, až začne stavba,“ řekl.

„Naším cílem je, aby vznikla co nejvěrnější vědecká rekonstrukce kostela. Kostel bude opět z dubového, jedlového a smrkového dřeva. To dodají biskupské lesy. Těžba dřeva by měla začít ještě letos v zimě.“

Václav Kotásek

vedoucí stavebního odboru diecéze
Projektová dokumentace použitá při opravě kostela v roce 2012
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Radová

Podle něj bude mít biskupství stavební povolení na podzim příštího roku. Hned pak by měly začít práce. „Trámy se budou opracovávat na místě. Hrubá stavba bude hotova pravděpodobně ještě v zimě. Předpokládáme, že na jaře či v létě kostel zpřístupníme veřejnosti,“ doplnil.

Náklady na stavbu nyní odhaduje na 20 milionů korun. Z velké části by je měla pokrýt pojistka. Peníze z dnes vyhlášené sbírky by se pak měly použít především na vybavení interiérů. „Už dnes víme, že nebudeme vytvářet kopie soch a obrazů, které tam byly. Budeme o tom ještě jednat s památkáři,“ řekl.

Vzácný kostel z 16. století shořel minulý týden. Z úmyslného zapálení kostela policie obvinila tři mladíky, dva z nich poslal soud do vazby. Motiv jejich činu je zatím neznámý. Hmotná škoda půjde podle odhadů do desítek milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná.

Video Události
video

Mše v Třinci-Gutech

Sbírka nemá limit

Třinecká starostka Věra Palkovská (SNK) už v pondělí řekla, že peníze, které se na účtu sejdou, budou sloužit pouze na obnovu kostelíku. Sbírka podle ní nebude mít žádný finanční limit. Očekávané náklady na obnovu vzejdou až ze zpracovaného projektu. Starostka řekla, že eviduje velký zájem ze strany možných dárců z okolních měst i firem, ale i lidí z Česka a Slovenska. 

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel minulý týden v noci na středu. Pocházel z 16. století, velká část jeho vybavení byla původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2011 a 2012 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Z úmyslného zapálení policie obvinila tři mladíky. Dva z nich jsou ve vazbě.