Mše pod širým nebem u shořelého kostela v Třinci-Gutech

První mše na troskách vyhořelého kostela v Gutech. Budou další, i počasí navzdory

Okolo 300 lidí se zúčastnilo mše pod širým nebem u shořelého dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech. Neodradil je ani déšť. Věřící vyjadřovali smutek nad zkázou vzácné památky i naději, že se kostel podaří brzy obnovit. Farář Kazimierz Plachta řekl, že nedělní mše by se na místě měly konat za každého počasí nadále a že obnova kostela by měla začít co nejdříve.

 

Dřevěný kostel z 16. století shořel v Třinci-Gutech v noci na středu. Podle policie byl zapálen úmyslně. Ze zločinu byli obviněni tři mladíci, dva z nich vzal soud do vazby. Způsobená hmotná škoda půjde podle odhadů do desítek milionů korun, historická škoda je nevyčíslitelná.

Farář řekl, že událost bere jako znamení. „Jedna věc je číst toto znamení správně a druhá věc je s klidem pokračovat v přípravě dokumentace, aby bylo možné co nejrychleji, pokud budou prostředky, začít s obnovou památkové stavby,“ řekl Plachta. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, peníze už ale přislíbilo ministerstvo kultury, kraj i město.

Uvnitř obnoveného kostela by podle faráře neměla být žádná „replika“ původního vybavení, protože by to byla neúcta k umělcům, kteří díla před stovkami let vytvořili, ale vybavení nové, vybrané v soutěžích.

Video Události
video

Mše v Třinci-Gutech

„Aby to odpovídalo důstojnosti místa a také za několik set let oslovilo budoucí generace,“ uvedl farář. Do kostela by se podle něj po obnově měly dostat i dvě gutecké památky: socha světce, která se nyní nachází v muzeu, a kalich, jenž je zatím v držení majitele, který jej získal v 80. letech při koupi budovy fary.

U vyhořelého kostela by se měly mše konat dál. „Myslím, že to ještě nedochází ani mně, ani ostatním farníkům. Proto jsem navrhl, aby mše svaté tady byly i další za každého počasí, abychom tu bolest spojovali s eucharistií (díkůvzdáním) na tomto místě,“ řekl Plachta.

Nechce se zabývat tím, co se stalo, ani nikoho odsuzovat. „Modlím se za ty lidi, pokud se to prošetří tím směrem, že někdo je viníkem. Zatím to nevíme,“ řekl farář.

Senátor Jiří Carbol (KDU-ČSL), který se nedělní mše zúčastnil, doufá, že se kostel podaří obnovit v co nejkratší době. Škoda je ale podle něj nenahraditelná. „Ke kostelu mám citový vztah, protože jsem tady chodil jako mladý kluk, a musím říct, že mě tahle událost velmi zasáhla. Takže se budu snažit, co můžu, pomáhat tomu, aby se kostel obnovil,“ řekl Carbol.