Požár kostela: Soud poslal dva mladíky do vazby. Plánovali asi i další zločiny

Soud poslal do vazby dva mladíky, kteří jsou obviněni ze zapálení vzácného kostela v Třinci-Gutech. Potvrdil to státní zástupce Pavel Šára, podle nějž obvinění plánovali další trestnou činnost týkající se sakrálních památek. Ze zločinu jsou obviněni tři lidé, jednoho z nich policie vyšetřuje na svobodě. Okresní soud ve Frýdku-Místku rozhodl o vazbě pro jednoho mladistvého a jednoho 18letého muže.

Video Události
video

Dva mladíci obvinění ze zapálení dřevěného kostela v Třinci-Gutech jsou ve vazbě

Zdroj: ČT24

Důvodem, proč státní zástupce podal návrh na vazbu, je u jednoho z obviněných možnost, že by se kvůli hrozbě vysokého trestu (až 15 let vězení) vyhýbal trestnímu řízení, ale také to, že by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti.

Není známo, že by už něco spáchali před zapálením kostela. „Předtím ne, ale plánovali něco potom,“ řekl státní zástupce Pavel Šára. Jeden z obviněných podle něj měl vytipovánu ještě minimálně jednu sakrální památku.

Motiv činu zatím není jasný. „Jeden vypovídal, jeden nikoliv. Projevili oba lítost,“ konstatoval státní zástupce. Vyhodnotit osobnosti obviněných podle něj bude úkolem dalšího prověřování. „S takovým případem jsem se ještě nesetkal. Zapálení takové historické památky, opravdu ne, nemám to k čemu přirovnat,“ dodal Šára.

Třetí obviněný je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo. „Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost,“ řekl Šára.

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel v noci na středu. Pocházel z 16. století, mnoho jeho vybavení bylo původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Hmotné škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů korun, historická ztráta je ale nevyčíslitelná.

Záhy po požáru se začalo uvažovat o obnově kostela. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.