Moravskoslezští hygienici varují: Na Třinecku se objevila klíšťová encefalitida

Odborníci z Krajské hygienické stanice se sídlem v Ostravě varují před možností nákazy klíšťovou encefalitidou. V letošním roce již hygienici evidují jedenáct osob nakažených touto infekcí v Moravskoslezském kraji.

Video Encefalitida na severní Moravě
video

Encefalitida na severní Moravě

„Tři osoby jsou hlášeny z okresu Bruntál, dva z Opavy a jeden z Ostravy,“ sdělil redaktor České televize Tomáš Indrei.

„ Ve všech případech se jednalo o osoby starší 15 let,“ uvedli odborníci s tím, že se nové ohnisko tohoto onemocnění objevilo na Třinecku.

„Letos se zde nakazily čtyři osoby, které nikde jinde nepobývaly, ani nekonzumovaly nepasterizované mléčné výrobky. Proto považujeme za důležité informovat občany o podezření na vznik nového ohniska klíšťové encefalitidy v oblasti Beskyd a o možnostech prevence před tímto onemocněním,“ dodali experti. 

V této dekádě bylo v Moravskoslezském kraji nejvíce nakažených osob v roce 2013, encefalitidou onemocnělo 39 lidí. Naopak nejméně jich zdravotníci ošetřili předloni. Jednalo se o šestnáct případů. Vůbec nejméně případů za posledních 15 let bylo v témže roce hlášeno také u lymské boreliózy.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí. Loni jí v Česku onemocnělo 568 osob.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.