Soud rozhodl o Zadehově propuštění. Podnikatel zatím zůstává za mřížemi

Městský soud v Brně rozhodl o propuštění íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha na svobodu. Podnikatel stíhaný kvůli miliardovým daňovým únikům a ovlivňování svědků ale zůstává za mřížemi. Uvedl to na svém webu Český rozhlas. Verdikt soudu není pravomocný a státní zástupce Michal Galát proti němu může podat stížnost. Podle něj je rozhodnutí o Zadeha z vazby v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími soudu o vazbě obviněného.

 

Shahram Abdullah Zadeh
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Podnikatel je za mřížemi ze třech vazebních důvodů: útěkového, koluzního a předstižného. Soud však podle Zadehova mediálního zástupce Jana Jetmara rozhodl, že pominuly.

„Možnost útěku podle soudu nebyla důvodná, protože složil 150milionovou kauci a neutekl, koluzní vazba měla skončit 3. března. A k možnosti pokračování v páchání trestné činnosti soud řekl, že pokud pan Zadeh a jeho žena slíbí, že se jí nebudou dopouštět, není důvod, proč by nemohli jít na svobodu,“ řekl Českému rozhlasu Jan Jetmar.

Státní zástupce: Rozhodnutí soudu je v rozporu s předchozími

Podle olomouckého vrchního žalobce Michala Galáta je rozhodnutí o propuštění Zadeha z vazby v rozporu s předchozími rozhodnutími soudu o vazbě obviněného. „K tomu, co se odehraje v budoucnu, se vyjadřovat nebudu. Ale můžu konstatovat, že to včerejší rozhodnutí je v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími o vazbě tohoto obviněného. Nejlépe by bylo, kdyby se k tomu rozhodnutí vyjádřil pan soudce, který toto rozhodnutí vydal, ten by ho měl před veřejností odůvodnit,“ řekl Michal Galát.

Mluvčí městského soudu Petra Hovorková řekla, že se zpracovává písemné vyhotovení rozhodnutí, které se poté bude účastníkům doručovat. „Dokud nebudou mít účastníci doručeno, nemohu ani já ani pan soudce věc nijak komentovat,“ řekla mluvčí soudu. Po doručení mají strany tři dny na podání případné stížnosti. Rozhodoval by o ní brněnský krajský soud.

Zadeh se před soudem zpovídá z miliardových daňových úniků. Těmi se zabývá Krajský soud v Brně. Kromě Zadeha v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celková škoda údajně činí 2,5 miliardy korun.

Kvůli daňové kauze strávil Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak se dostal na svobodu díky kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci jej ale brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Spolu s ním policie obvinila dalších pět lidí. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům.

Shahram Abdullah Zadeh
Profil

Kdo je Abdullah Zadeh?

Podle dostupných údajů se Shahram Abdullah Zadeh narodil v roce 1971 a dětství prožil v Dubaji. Koncem 90. let vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Po návratu do Dubaje podnikal v realitách a řídil přední developerskou firmu Al Fajer Properties, Lidové noviny dříve informovaly, že byl z jejího čela odstraněn a obviněn z finanční kriminality.

V dubnu 2014 Zadeh témuž listu řekl, že od roku 1992 měl kvůli studiu dlouhodobý a pak i trvalý pobyt v ČR. „Stále jsem se hlásil k České republice a kolem roku 2005 jsem požádal o občanství. To jsem dostal v únoru roku 2009 a na základě toho mi byl v březnu 2009 vystaven i cestovní pas.“

Server iDNES.cz letos napsal, že Zadeh v Brně na cizí osobu provozoval restauraci Mollys a v souvislosti s incidentem, který se v restauraci stal, ho v roce 1999 policie obvinila z vydírání. K soudu však podle iDNES kauza nikdy nedoputovala a definitivně ji ukončila amnestie prezidenta Václava Klause.

V roce 2010 mělo Zadehovi podle LN hrozit zatčení v Dubaji. LN rovněž napsaly, že Zadeh má vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra (údajně o desítky miliard korun). V jeho prospěch proto do Spojených arabských emirátů (SAE) v minulosti psali osobní dopisy dva premiéři Jan Fischer (v roce 2010) a Jiří Rusnok (2014), intervenovali za něj údajně i čeští ministři zahraničí a diplomaté. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci případné propojení obviněného s politiky nemělo s případem nic společného.

V současnosti je Zadeh v Česku podezřelý z rozsáhlých daňových úniků. Kvůli této kauze byl 22 měsíců ve vazbě, ze které byl propuštěn letos na začátku února, když zaplatil kauci 150 milionů Kč. Nyní ho Městský soud v Brně poslal opět do vazby.