Co s kladenskou Poldi? Ať pokračuje reorganizace, rozhodli u soudu věřitelé

Věřitelé kladenské huti Poldi, které hrozil kvůli dluhům konkurz, rozhodli u pražského krajského soudu o pokračování reorganizace. Soud ještě bude zkoumat, zda dlužník doloží, že zaplatí část dluhů a uzavřel dohody, které předpokládá v reorganizačním plánu. Reorganizaci schválí teprve poté.

V Poldi zůstává zhruba 200 zaměstnanců, funguje omezeně, v provozu je dokončující výroba a tepelné zpracování. Ocelárna je odstavená a celý podnik má dlouhodobé potíže s vyplácením mezd. Nyní jsou zpožděné ty za leden. Věřitelé mají vůči Poldi pohledávky zhruba 460 milionů korun.

Loni Poldovce soud v rámci insolvenčního řízení povolil reorganizaci, o kterou zažádal nový investor, kterého zastupuje italský jednatel Adriano Zambon. Podle obchodního rejstříku patří společnost skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru.

Zelená pro další reorganizaci

Desítka věřitelů aktuálně u soudu odhlasovala další reorganizaci problematického podniku. Společnost čerpá úvěry na pokrytí dluhů a její přestavba má pokračovat tak, že v nejbližších měsících bude část dluhů zcela uhrazena. Už ve středu uzavřela Poldi smlouvu o dalším úvěru v hodnotě tří milionů eur (více než 80 milionů korun). O dalších úvěrech vedení společnosti jedná.

„V tomto období se nám podařilo opravit veškerá zařízení, která se nacházela ve špatném stavu, bohužel došlo ke ztrátě náhradních dílů, které už nebylo možné na trhu zajistit, a proto jsme také museli sáhnout po inovativních řešeních, abychom tak zajistili opětovný chod,“ uvedl Adriano Zambon.

V současné době podle něj fungují všechna zařízení v komplexu kromě dvou, která ještě nebyla opravena, ale ta mají sloužit jako alternativní k těm již v provozu. Insolvenční správce Michal Brychta dodal, že Poldi spolupracuje a průběžně komunikuje se zaměstnanci a věřiteli. U části pohledávek má společnost domluvený splátkový kalendář.

Soud chce důkazy, pak plán odklepne

Soud nyní prozkoumá, zda dlužník dodržuje reorganizační plán. Insolvenční správce i dlužník mají zprávu podat do dvou týdnů. „Jakmile soud získá tyto informace, tak můžeme neprodleně přistoupit ke schválení reorganizace,“ uvedla soudkyně Jitka Sobková. Povolení reorganizace společnosti vylepší situaci při vyjednávání o úvěrech.

Věřitelé se odpoledne sejdou ještě kvůli sesterské společnosti Poldi Trade, kterou vlastní stejný investor. Podle insolvenčního správce se předpokládá, že i v tomto případě věřitelé reorganizaci schválí. Je to pro ně výhodnější než konkurs, protože tak dostanou zpět větší část svých pohledávek.

Rozhodování věřitelů není jediným případem, kdy slovo Poldi padá v soudní síni. Soud také v tomto týdnu začal samostatně projednávat kauzu bývalého šéfa Poldi Vladimíra Stehlíka. Ten před soudem odmítl obžalobu, podle které neodváděl peníze na zdravotní pojištění zaměstnanců nebo daň ze mzdy.