Trosky po výbuchu v Poličce zůstávají až stovky metrů daleko

Kusy betonu, kabeláž i zbytky elektroinstalace zůstávají na střechách budov Poličských strojíren v okolí místa, kde býval sklad trinitrotoluenu. Trosky jsou stále k vidění až stovky metrů daleko. Strojírny samotné jsou přesto již zase v provozu.

Video Události
video

Štáb ČT se dostal k místům explozí ve strojírnách v Poličce

„Vyšla rána, viděla jsem nad kolegou plamen. V tu chvíli jsem zkoprněla. Viděla jsem paní, jak utíká. Hořelo jí rameno, držela se za ruku,“ popsala osudné dopoledne 23. února v Poličských strojírnách jejich zaměstnankyně Marta Čencová. Zanikl tehdy sklad, ve kterém byla stará munice. Její součástí byl trinitrotoluen – a ten vybuchl. Exploze se přenesla na další uskladněný materiál a nastala série výbuchů.

Od neštěstí, při kterém utrpělo devatenáct lidí zranění, uplynul týden a do strojíren se opět vrátil život. Provoz je téměř v normálu, v areálu ale stále platí bezpečnostní opatření. Lidé mohou pouze na komunikace, v lesích totiž stále mohou být zbytky nevybuchlé munice. Uzavřené je také bezprostřední okolí místa, kde stávala budova číslo 327 – nyní zcela zničená. Na místě exploze stále pracují pyrotechnici, vyšetřovatelé i hasiči.