OKD uzavře ztrátový Důl Paskov 31. března 2017. Pracuje zde 1600 kmenových zaměstnanců

Společnost OKD ukončí těžbu černého uhlí ve ztrátovém Dole Paskov 31. března příštího roku. Co nejvíce zaměstnanců chce přesunout do karvinské části revíru. Návrh představenstva firmy ve středu schválil věřitelský výbor. Potvrdil to mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Podle insolvenčního správce OKD Lee Loudy je dobře, že rozhodnutí padlo a že je definitivně znám jasný termín uzavření Paskova. 

Video Uzavření dolu Paskov
video

Uzavření dolu Paskov

Zdroj: ČT24

„Z hlediska ekonomiky a insolvence je to určitě pozitivní rozhodnutí,“ řekl Louda. Ceny uhlí, které v poslední době rostly, podle něj pozitivně ovlivňují ekonomiku celého podniku i Dolu Paskov, ale ne natolik, aby se zde vyplatilo těžit. 

OKD je od května v úpadku, v srpnu věřitelé schválili reorganizaci firmy. Zavření ztrátové šachty, která táhla dolů celý podnik, je součástí restrukturalizace. 

Podle Sdružení hornických odborů (SHO) jde o určitý kompromis. Předseda SHO Jaromír Pytlík řekl, že odboráři špatně nesli původní návrh vedení OKD na uzavření Dolu Paskov k 31. lednu. Proto zahájili jednání se zaměstnavatelem, jehož výsledkem byl návrh oboustranné dohody, kterou představenstvo firmy schválilo v pondělí a věřitelský výbor ve středu.

„Výsledkem je uzavření Paskova a celý sociální komplex zajištění zaměstnanců. Je to kompromis, samozřejmě. Na jásání to není, ale je to nějaký kompromis do té špatné doby,“ dodal Pytlík.

Horník v Dole Paskov
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

 :. Stovky lidí zůstanou v Dole Paskov i po 31. březnu. Budou pracovat na jeho uzavření.

V celé OKD pracuje i s dodavatelskými firmami zhruba 12 tisíc lidí. Na Dole Paskov je asi 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Co nejvíce jich chce firma převést na ostatní šachty. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že pro 150 z nich firma připravila i finanční motivační program. Dalších 300 lidí bude v dole dál pracovat na jeho technické likvidaci.

„Přibližně pro 150 lidí je připraveno takzvané dobrovolné racio. To znamená, pokud se rozhodnou ukončit pracovní poměr dohodou, dostanou nějaké finanční odstupné.“

Ivo Čelechovský

mluvčí OKD

Zbývající zaměstnanci, kterých by zřejmě mohlo být okolo 500, dostanou výpověď a mohou dostat v závislosti na odpracovaných letech jako odstupné až sedminásobek měsíčního platu.

„Toto řešení našlo pochopení v představenstvu společnosti i u zástupců odborových organizací, a z toho důvodu se k němu přiklonil i věřitelský výbor,“ dodal mluvčí OKD.

Firma neměla hotovost na odstupné

Právě odstupné pro propuštěné zaměstnance podle všeho bylo důvodem, proč OKD důl nezavřelo už dříve. Na vyplacení odstupného totiž firma neměla dostatek hotovosti.

Stát už jí půjčil 700 milionů korun, tento měsíc firma sdělila, že na základě finanční analýzy a vyčíslených provozních i mimořádných nákladů v prosinci předloží příslušným ministerstvům konkrétní požadavky na spolufinancování. Na to už reagoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že pro rozšíření státní podpory nevidí žádný důvod.

O uzavření Dolu Paskov hovořilo OKD poprvé už v roce 2013. Chtělo tam těžbu ukončit na konci roku 2014. Místo toho se ale dohodlo se státem na prodloužení těžby. Společnost OKD pak počátkem letošního roku uvedla, že by důl chtěla zavřít na konci roku 2016. Zástupci regionální tripartity zase v září sdělili, že důl nebude možné uzavřít dříve než příští rok v květnu.