Silnice s mikrokobercem jsou hlučnější, ale bezpečnější

Letos silničáři v česku opravili pomocí takzvaného mikrokoberce přes sto třicet kilometrů silnic. Na jižní Moravě ho použili vůbec poprvé. Poslední úsek dokončili tento týden u Blanska, kde jsou každoročně desítky dopravních nehod. Tenká vrstva hrubého asfaltu s protismykovými vlastnostmi by měla nehodám zabránit. Nevýhodou je, že jsou auta na hrubším povrchu silnice hlučnější.

Video Události
video

Protismykový asfalt má zabránit nehodám

Místo záplat letos jihomoravští silničáři poprvé opravovali rozbité cesty pomocí mikrokoberců, které jsou levnější a podle dopravních odborníků mají i dobré protismykové vlastnosti. Při celkové opravě silnice je třeba odstranit několik centimetrů starého asfaltu. Naopak při použití mikrokoberce se povrch rozbité cesty pouze zbrousí a pokryje novou, zhruba jeden a půl až třícentimetrovou vrstvou.

Pneumatiky drží na hrubší vrstvě mikrokoberce lépe

Vrstva je hrubší než běžný asfalt. Pneumatiky na ní lépe drží. „Mikrokoberce jsou moc dobrá věc k prodloužení životnosti před zimou. Tam nevzniknou výtluky a ta silnice nebude tolik klouzat,“ chválí vlastnosti povrchu silnice Karel Pospíšil z Centra dopravního výzkumu.

Mikrokoberec může do budoucna zabránit například častým nehodám motorkářů mezi Blanskem a Šebrovem. Silnice je lemovaná pomníčky. Poslední přibyl v srpnu. „Povrch vozovky tam nebyl v dobrém stavu, zvlášť za mokra byl velmi kluzký,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Lidé v obcích si stěžují na hluk

Mikrokoberec silničáři položili i před domy v Drnovicích na Vyškovsku. Zdejší obyvatelé si ho ale na rozdíl od dopravních expertů už tak nepochvalují. Stěžují si na hluk. „Nejhorší je to ráno, když začnou jezdit náklaďáky,“ říká jeden z místních. „Ještě by to mohlo mít hladkou vrstvu,“ doplňuje ho další obyvatel Drnovic.

Pomocí speciální aplikace změřil hodnotu hluku v autě i štáb České televize. Při jízdě na novém povrchu byl hluk asi o šest až osm decibelů větší než při jízdě po staré silnici. Silničáři o tom ví. Mikrokoberec je ale třikrát levnější než nová plnohodnotná vrstva asfaltu. Nejvíc ho letos položili na západě Čech, naopak větší část Moravy je nepoužívá vůbec.