Nad Protivanovem se mají roztočit větrné elektrárny. Místní o nich rozhodují v referendu

O případné stavbě dalších větrných elektráren na kopci za obcí budou v pátek a sobotu v místním referendu rozhodovat obyvatelé Protivanova na Prostějovsku. Plebiscit se bude konat souběžně s krajskými volbami. V nezávazné anketě na jaře dala většina účastníků dalším elektrárnám zelenou, řekla starostka Protivanova Bronislava Krénarová.

Větrná elektrárna
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

U Protivanova už několik let stojí dvě velké větrné elektrárny, jejichž 85 metrů vysoké sloupy a rotory o průměru 77 metrů se staly součástí panoramatu Drahanské vrchoviny. Investor v následujících letech plánuje u Protivanova postavit dalších pět větrníků.

„Dvě elektrárny jsou zhruba v polovině své životnosti. Firma se na nás proto obrátila, zda by bylo možné větrný park rozšířit,“ uvedla Krénarová.

Video Referendum na větrnými elektrárnami
video

Referendum o větrných elektrárnách

Zdroj: ČT24

Členové zastupitelstva podle Krénarové ale nemají na záměr investora jednotný názor a nemohli se dohodnout na tom, jaký obec k projektu rozšíření větrného parku zaujme postoj. „Rozhodli jsme se proto, že uspořádáme anketu a pak i místní referendum, které už má závaznost,“ řekla Krénarová.

Obyvatelé Protivanova budou v pátek a sobotu odpovídat na otázku, zda souhlasí s tím, aby obecní zastupitelstvo podporovalo rozšíření větrného parku u Protivanova o dalších až pět větrných elektráren.

Ankety o budoucnosti větrného parku se v březnu v Protivanově zúčastnilo 430 lidí, tedy 53 procent oprávněných voličů. „Většina účastníků ankety se vyslovila, že jim větrné elektrárny nějak nevadí a neobávají se negativního vlivu na zdraví. Jenom čtvrtina účastníků byla z kategorie zarputilých odpůrců, kteří by elektrárny nejraději odstranili,“ podotkla Krénarová.

Olomouckému kraji loni podle instalovaného výkonu větrných elektráren patřila v Česku třetí pozice za Ústeckým a Karlovarským krajem. Větrné elektrárny byly postaveny především v Jeseníkách a na Drahanské vrchovině u Prostějova.