Průzkum pro jaderné úložiště? Obce na Žďársku se nebrání, v Horce naopak Brabce odmítli

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na Vysočině zopakoval, že by úložiště jaderného odpadu nemuselo být nutně v Česku. Ve hře je stavba centrálního evropského skladu. Přesto chce do září navštívit všech sedm vytipovaných lokalit v zemi. V pondělí zamířil do lokality Kraví hora na Žďársku a tamní starostové se prý průzkumu pro úložiště jaderného odpadu většinou nebrání. Naopak proti úložišti se v pondělním společném prohlášení postavily všechny obce ze sousední lokality Horka.

Vizualizace jaderného úložiště
Zdroj: SÚRAO

Ministr Brabec zatím navštívil čtyři ze sedmi lokalit v Česku vytipovaných pro úložiště. Po dopoledním jednání ve Stříteži řekl, že Kraví hora má k úložišti minimálně neutrální postoj. Dalo se to prý očekávat vzhledem k těžbě uranu v blízké Dolní Rožínce. „Oni to dneska berou tak, že je to něco, co se vytěžilo a co by se zase potom mohlo vrátit do země. Takže to není strašák – uran nebo ta radioaktivita,“ uvedl Brabec.

„My neustále tvrdíme, že nemáme problém s tím, aby si stát udělal geologický průzkum v naší lokalitě. Po skončení těch průzkumů se budeme muset bavit, zda úložiště ano, či ne,“ dodal starosta Stříteže Radek Štourač. Předseda mikroregionu Bystřicko a starosta Rožné Libor Pokorný pak uvedl, že je v lokalitě určitě víc starostů pro.

/*json*/{"map":{"lat":49.474385187170874,"lng":16.24013354101568,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.448709173271645,"lng":16.251182556152344,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kraví hora se podle Správy úložišť radioaktivních odpadů rozkládá na území osmi obcí. V této lokalitě už správa úložišť zhruba před třemi lety málem získala souhlas obcí ke spolupráci. Proces zastavilo až nesouhlasné referendum v Bukově vyvolané spolkem Nechceme úložiště Kraví hora.

Video Události v regionech (Praha)
video

Ministr Brabec: Kraví hora má minimálně neutrální postoj

Odpoledne zamířil ministr Brabec do lokality Horka, která se rozkládá na pomezí Třebíčska a Žďárska – tady naopak představitelé devíti obcí vyjádřili svůj odpor proti úložišti: „Byli jsme zpraveni o tom, že ten region je proti,“ dodal ministr po jednání v Hodově. Třetím místem na Vysočině zvažovaným pro úložiště je Hrádek u Rohozné na Jihlavsku, i tam se obce většinou úložišti brání. Tento měsíc odvolaly své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog o hlubinném úložišti.

Úložiště pro tisíce tun vyhořelého paliva má v Česku vzniknout do roku 2065. Brabec si prý ale neumí představit, že by ho stát vnutil regionu, který ho nechce. Navíc je pořád ve hře možnost vybudování centrálního evropského úložiště. Další možností je pak dostavba podzemního meziskladu v místě Skalka poblíž Stříteže, kde by bylo možné vyhořelé palivo skladovat až 200 let.