Za skladování zakázaných min ve Vrběticích hrozí pěti lidem až dvanáct let vězení

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat případ skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Pět lidí i společnosti Excalibur Army a Real Trade Praha je obžalovaných za vývoj, výrobu a držení zakázaných protipěchotních min a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem. Obviněným hrozí až 12 let vězení, firmám zrušení.

Za skladování zakázaných min může soud obžalovaným vyměřit až dvanáct let vězení
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Podle obžaloby Real Trade Praha nakoupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně dvou set šedesáti devíti min typu MON-100 a dvou set třiceti dvou min typu MON-200. Podle státního zástupce Lea Foltýna jde o protipěchotní miny, jež jsou zakázány právními normami ČR i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci.

Jedním z obžalovaných je předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, který podle obžaloby zastupoval Real Trade Praha při uzavírání smlouvy o nákupu zmíněného materiálu. Podle něj společnost nakoupila za sedm let od Maďarska asi 7000 tun materiálu za asi 23 milionů korun. Miny byly jeho součástí, kupující podle něj nemohl odmítnout. „Buď vezmete všechno, nebo nic,“ řekl Kratochvíl.

Zástupce firmy tvrdí, že miny zakázané nejsou

Podle Foltýna Kratochvíl poslal v prosinci 2012 objednávku Real Trade Praha a Linhartová vyplnila podklady pro získání licence na převoz materiálu od ministerstva průmyslu a obchodu. U min podle státního zástupce neuvedli, že se jedná o zakázané protipěchotní. Následně vydala povolení k převozu materiálu i policie. Podle Foltýna pak Štika na pokyn Kratochvíla rozhodl o převozu min do skladu ve Vrběticích, kde je převzal Machuča. Miny měly být podle firem rozebrány, aby mohla být využita trhavina, kterou obsahují. Petr Kratochvíl tvrdí, že miny nejsou zakázané. Firmy podle něj nic nezatajovaly. „Ani policejní pyrotechnici si nebyli jisti. Jak to mohli poznat naši pracovníci?“ dodává Petr Kratochvíl.

Kauza s explozemi ve Vrběticích nesouvisí

Areál muničních skladů ve Vrběticích
Zdroj: ČTK
Autor: Dalibor Glück

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. První výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí.

Video Studio ČT24
video

Kauze skladování min ve Vrběticích se věnovalo speciální vysílání ČT24

Zdroj: ČT24