Výbuchy v muničním skladu den po dni

Vrbětice - Areál muničního skladu ve Vrběticích hlídají vojáci a pyrotechnici pokračují s čištěním cest. První výbuch se na místě ozval už na podzim, připomeňme si vývoj situace den po dni:

16. října  - První z výbuchů a následný požár zničil sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Policie uzavřela prostor, pohřešovali se dva lidé z firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.

17. října - Další výbuchy, které pokračovaly i v několika následujících týdnech. Pyrotechnici začali s likvidací nalezené munice.

23. - 24. října - Evakuace obyvatel z okolí skladu.

30. října - Obec Vlachovice navštívili ministři vnitra a obrany Milan Chovanec (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chovanec řekl, že vyzve nájemce skladů, aby začali s vyklízením objektů s municí.

3. listopadu - Vláda rozhodla, že na místo výbuchu dorazí stovka vojáků, jejichž úkolem bude neprodyšné uzavření areálu.

21. listopadu - Pyrotechnici našli ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily že jde o oba pohřešované muže.

30. listopadu - Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu, oznámili, že může tak začít plánovaný odvoz munice do znovuotevřeného skladu v Květné.

3. prosince - V areálu muničních skladů ve Vrběticích ráno vybuchl další objekt s municí. Kvůli novým explozím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice celkem asi s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren.

Podívejte se na letecké záběry z místa po výbuchu: 

4. prosince - Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že exploze obou skladů jsou vyšetřovány jako úmyslný trestný čin. Říjnovou explozi přitom policie zpočátku vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.

5. prosince - Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová se mohli po jedné hodině odpoledne vrátit domů. Večer je ale policisté začali znovu evakuovat. Policie uvedla, že v areálu je jedna z budov poškozená. Oznámila, že v sobotu budou evakuovány ještě obce Vlachovice a Vrbětice, bývalá zbrojovka Vlárské strojírny a vlaková stanice Bohuslavice nad Vláří.

6. prosince – Pyrotechnici vyprostili dělostřelecký granát, který byl zaklíněný ve střeše skladu plného munice. Obce z okolí Vrbětického skladu muselo kvůli riskantní akci opustit na 1800 obyvatel. Odpoledne v regionu jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Premiér slíbil, že vláda na místo pošle víc vojáků.

7. prosince – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se opřel do firmy Imex Group, kterou označil za kontroverzní. Podobným problémům jako ve Vrběticích podle něj čelila v Bulharsku. Právní zástupce firmy se proti výrokům ministra ohradil. Odpoledne skončila evakuace všech obcí v okolí areálu.

8. prosince – Vláda schválila vyslání dalších vojáků na ostrahu skladu ve Vrběticích, celkem jich má na místo i s mobilním velitelstvím vyrazit kolem pětistovky.

9. prosince – Vedoucí týmu policejních pyrotechniků Jiří Lačňák uvedl, že je vysoce nepravděpodobné, že vrbětické sklady vybuchly samy od sebe. „Pokud je vše ve stavu, jak má být, tak samovolný výbuch nehrozí,“ řekl.

3 minuty
Šéf pyrotechniků: Byla to nejtěžší akce v mé kariéře
Zdroj: ČT24

11. prosince – Do Vrbětic a Haluzic začaly najíždět vojenské posily. Vojáci chystají zázemí pro další příslušníky armády, kteří mají posílit ostrahu bezpečnostního perimetru kolem skladů.

12. prosince – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na mimořádné schůzi sněmovny prohlásil, že události ve Vrběticích budou mít zásadní dopad na příslušnou legislativu. Změnit by se měly předpisy pro nakládání s municí a zvýší se i kontrola. Z muničního areálu se mezitím ozvalo několik menších samovolných detonací.

15. prosince – Ostrahu okolí muničních skladů přebírá armáda, na místo přijely na dvě stovky mužů i vojenská technika včetně panduru a dronu. Posílení přítomnosti armády schválila vláda, místo původní stovky vojáků jich je nově k dispozici pětkrát tolik.

16. prosince – Ředitel slavičínské pobočky Vojenského technického ústavu (VTÚ) Zbyněk Eiselt po kritice ze strany ministra obrany Martina Stropnického (ANO) i starostů obcí v okolí muničních skladů ve Vrběticích rezignoval. Právě slavičínský závod pronajal vrbětický areál. Rezignaci k 31. prosinci dnes oznámil také ředitel celého VTÚ Václav Irovský.

22. prosince – Po uplynutí bezpečností lhůty bez samovolných výbuchů začínají v areálu znovu pracovat pyrotechnici.

25. prosince – Vojáky ve Vrběticích přijel navštívit náčelník generálního štábu Petr Pavel. Současně zopakoval, že se mu nasazení armády u muničních skladů nelíbí, většina z několika stovek vojáků by podle něj měla odjet hned, jak bude znám obsah skladů.

Generál Petr Pavel
Zdroj: ČT24

29. prosince – Munici ve Vrběticích zasypal sníh. Pyrotechnici přesto pokračují v práci. Soustředí se na cesty v areálu, aby byly bezpečně sjízdné. Sníh zatím práce jen zpomalil, pokud ho napadne víc, museli by pyrotechnici čištění areálu přerušit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 7 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 12 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 17 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 20 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 21 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...