Na vypnutém přejezdu v Golčově Jeníkově zemřeli dva lidé, strojvedoucí nadýchal dvě promile

Na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově zemřeli po ranní nehodě dva lidé, kteří jeli v osobním autě. To se střetlo s nákladním vlakem. Policejní mluvčí uvedl, že strojvedoucí nadýchal téměř dvě promile. Podle Drážní inspekce byl přejezd v době havárie vypnutý, zabezpečovací zařízení nefungovalo. 

Nehoda se stala na přejezdu v Mírové ulici při posunu nákladního vlaku, který se podílí na opravě tamní železniční trati. Podle Drážní inspekce strojvedoucí o vypnutém zabezpečení věděl, ale přesto nedával pozor a jel rychle.

Dopravní řád drah stanoví, že při vypnutém zabezpečovacím zařízení musí vlak zpomalit na 10 km/h. V Golčově Jeníkově se tak patrně nestalo. „Dle zjištění na místě mimořádné události jel posun v době nárazu přibližně 40 km/h,“ upřesnil mluvčí inspekce Martin Drápal.

Nehoda měla tragické následky. „Muž a žena cestující v autě utrpěli vážná zranění, jejichž následkům na místě podlehli,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Uvedla také, že podle dechové zkoušky měl strojvůdce téměř dvě promile alkoholu v krvi.

Video Události v regionech (Praha)
video

Srážku vlaku s autem zřejmě zavinil opilý strojvůdce

Vlak provozuje společnost Lokotrans Servis. „Do doby, než budou známy bližší závěry z prošetřování příčin tragédie a míry zavinění jednotlivých osob, nebude strojvůdce přidělován k práci přímo v provozu. Jakmile budeme mít dostatečné množství informací, vyvodíme vůči strojvůdci příslušné pracovněprávní sankce,“ uvedlo vedení společnosti v tiskové zprávě.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského neměla tragická nehoda vliv na provoz osobních vlaků, které mohly po celou dobu jezdit po druhé koleji. „Osobní zastávkové vlaky i rychlíky Praha – Havlíčkův Brod – Brno jezdí po této trati po celou dobu bez omezení a podle plánovaných jízdních řádů,“ sdělil.

/*json*/{"map":{"lat":49.82091995414521,"lng":15.47863671907954,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.821940215994104,"lng":15.473964214324951,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
  

Nehoda na přejezdu se závorami, která měla v poslední době nejvážnější následky, se stala loni v červenci ve Studénce. Tehdy však zabezpečovací zařízení fungovalo a podle soudu a vyšetřovatelů na železnici nikdo nic nezanedbal – naopak. Na přejezd vjel kamion v době, kdy se spouštěly závory a jeho řidič zastavil místo aby závory prorazil a včas odjel. Do kamionu potom narazil vlak, ve kterém zahynuli tři lidé. Řidič kamionu dostal trest 8,5 roku vězení a desetiletý zákaz řízení.