Nové město - nejhorší adresa v Karviné

Městská policie v Karviné svolala schůzku obyvatel v sociálně vyloučené lokalitě v části Nové město. Dlouhodobě je to nejproblematičtější část města, kde převážně v domech společnosti RPG Byty žije hodně nezaměstnaných Romů. Obyvatelé si stěžují na krádeže, vandalismus, rušení nočního klidu, vulgaritu mládeže a celkově nepřátelské prostředí, ve kterém se necítí bezpečně.

Lidé, kteří žijí v Karviné-Novém městě dlouhodobě, vzpomínají, že to byla kdysi vyhledávaná čtvrt. Za posledních deset let z ní odchází, kdo může. „Dříve tady každý chtěl bydlet. Dnes jsou tady prázdné byty, zavřené obchody. Dobré sousedské vztahy vystřídaly žádné, nebo špatné,“ shoduje se skupina obyvatel.

Horníky vystřídali nezaměstnaní

Podle mluvčí magistrátu Šárky Swiderové začal úpadek s útlumem těžby. „Je to vidět třeba na ubytovnách, které byly plné zaměstnanců šachet. Teď jsou tam nezaměstnaní na sociálních dávkách,“ řekla Swiderová. Zdůraznila, že město nemůže skladbu obyvatel ovlivnit, protože většina domů patří společnosti RPG Byty.

Video Studio ČT24
video

Speciál: Problémy vyloučené lokality v Karviné-Novém městě

Podle mluvčího společnosti ani firma mnoho možností nemá. „Investovali jsme do obnovy bytů v lokalitě půl miliardy korun. Některé domy byly tak zdevastované, že jsme je museli nechat zbourat.  Pořídili jsme kamery a věnovali je městské policii,“ řekl Handl.

Problém je podle něho to, že firma nemá, vzhledem k ochraně osobních údajů, přístup k některým informacím, které by mohly odhalit, že jde o problémového člověka. „U zájemců o pronájem žádáme doložení příjmů, můžeme zjistit, jestli není v exekučním nebo insolvenčním rejstříku, ale jinak jsme závislí na tom, co nám řekne,“ uvedl.

RPG: Děláme, co můžeme

I když podle vedení města i strážníků jde o nejproblematičtější část města, oproti nedávné minulosti je tam situace o něco klidnější. Ubylo například případů záškoláctví nebo ničení veřejného prostranství.

„Dlouhodobě se na tuto lokalitu zaměřujeme. Před třemi lety jsme tam například zřídili služebnu městské policie, v terénu pracují asistenti prevence kriminality, je tam umístěno devět kamer,“ uvedla Swiderová. Podle policie klesl i počet trestných činů.

Problémy ale přetrvávají a ředitel městské policie Petr Bičej je přesvědčený, že vyplývají ze způsobu života značné části tamních lidí. „Lidem, kteří se dopouštějí přestupků, to prochází, protože pokuty jsou vzhledem k tomu, že jsou na sociálních dávkách nevymahatelné. Je to jeden z kamenů úrazů a špatný příklad pro děti a mládež,“ prohlásil Bičej.

Video Studio ČT24
video

Reportáž: Vyloučená lokalita v Karviné-Novém městě

Život v této lokalitě podle něho snášejí špatně zvláště někteří důchodci, kteří tam žijí desítky let a mají za sebou celý život práce. „Stěžují si na rušení nočního klidu, agresivní výrostky, vulgární děti, neúctu k hodnotám. Mají obavy si večer vyjít ven a sednout si na lavičku. Ty jsou také často obsazené lidmi z nedaleké ubytovny Předvoj. Kvalita jejich života je pochopitelně snížena,“ líčil šéf strážníků.

Vedení města vidí řešení ve změně zákonů v sociální oblasti. „Jsme přesvědčeni, že by měl být jinak nastavený režim vyplácení sociálních dávek. Lidé by neměli sedět doma a dostávat peníze, ale měli by společnosti něco odvádět,“ prohlásil náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík z KSČM.

Schůzka obyvatel se zástupci městské policie a magistrátu proběhla v Karviné-Novém městě opakovaně. Aby přilákali více lidí, svolali ji poprvé na náměstí. Přišlo asi třicet lidí, kteří si postěžovali na život ve vyloučené lokalitě.