Ústav v Králíkách, kde mladíci napadli vychovatele, skončí

Králíky - Výchovný ústav v Králíkách na Orlickoústecku, kde v březnu dva mladíci brutálně napadli vychovatele a vychovatelku, do konce roku skončí. Ministerské kontroly v ústavu odhalily řadu pochybení, s chovanci bylo prý zacházeno špatně. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo školství kvůli negativním výsledkům kontrol odvolalo z funkce ředitelku ústavu Drahoslavu Horsákovou. „Neměla reálnou představu, kam ústav vést a jak řídit tým. Navíc se ministerstvo, inspekce i ochránkyně práv Anna Šabatová shodly na tom, že se v zařízení s dětmi špatně zacházelo,“ řekla deníku mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Dalšími důvody „postupného útlumu zařízení“ jsou dlouhodobě nenaplněné kapacity a vysoké náklady na provoz.

Mladíci v březnu na vychovatele útočili, protože chtěli utéct. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Jen o tři centimetry minul tepnu. Vychovatelka se běžela podívat, co se děje. Chlapec ji povalil a kopal do ní. Jeho o rok starší kamarád se k útoku na ženu přidal. Napadení skončili v domácím léčení.

Ministerstvo školství začalo po útoku pracovat na nové legislativě, která by měla zpřísnit tresty za fyzické útoky na učitele a vychovatele. „Podle platné legislativy dotyčným hochům zakážete Večerníček. Myslíte si, že se něco změní?“ prohlásil tehdy šéf resortu školství Marcel Chládek (ČSSD).

Video Výchovný ústav v Králíkách končí
video

Výchovný ústav v Králíkách končí