Olomoučtí kriminalisté dopadli organizovanou skupinu podezřelou z výroby pervitinu

Policisté v Olomouci provedli úspěšný zásah proti organizované skupině, která je podezřelá z rozsáhlé výroby pervitinu. K dispozici měla podle kriminalistů látky na výrobu více než sta kilogramů této drogy. Při zásahu zadrželi sedm mužů a jednu ženu, všichni skončili ve vazbě. Hrozí jim osm až 12 let vězení, řekl šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický. 

Ilustrační fotografie: Pervitin
Zdroj: ČTK/Imago stock&people

Při domovních prohlídkách bylo objeveno také šest kompletních varen pervitinu. Zásah označili kriminalisté za jednu z nejrozsáhlejších akcí v historii Olomouckého kraje, podíleli se na něm i celníci, vojenští policisté a zásahová jednotka.

Na odhalení skupiny pracovali kriminalisté několik měsíců, zásah se odehrál minulý týden. V poutech skončili členové organizované skupiny ve věku 22 až 57 let. Výrobou drog se podle policie zabývali minimálně od loňského roku.

„Nelegálně obstarávali chemikálie k výrobě metamfetaminu, který také sami vyráběli a distribuovali, měli přitom rozdělené úlohy. Ve výsledku se nám podařilo zadokumentovat, že nakoupili minimálně 35 kilogramů červeného fosforu, jde o množství chemikálie, ze které je možné vyrobit až 106 kilogramů pervitinu,“ uvedl šéf olomoucké kriminálky Jan Lisický.

Česká cesta výroby

Kriminalisté provedli dvanáct domovních prohlídek na celém území Olomouckého kraje a tři prohlídky jiných prostor. „Při těchto prohlídkách bylo zajištěno šest kompletních varen metamfetaminu, chemikálie a nástroje potřebné k výrobě metamfetaminu ,českou cestouʻ a rovněž věci potřebné k distribuci této látky. Bylo zajištěno 7600 tablet léčiva způsobilých k výrobě metamfetaminu v množství nejméně 537 gramů, dále metamfetamin v množství nejméně 150 gramů,“ řekl mluvčí olomoucké krajské policie Libor Hejtman.

Na případu kriminalisté spolupracovali s celníky, při prohlídkách byla podle nich zajištěna i brokovnice, pistole a náboje. „Organizovanou skupinu měli celníci rozpracovanou již v loňském roce. Drogový gang sledovali i policisté. Zjistili, že pachatelé dováželi tablety s obsahem pseudoefedrinu a další chemikálie potřebné k výrobě drogy z Polska. Metamfetamin vyráběli takzvanou českou cestou za použití červeného fosforu jako katalyzátoru extrakce, kterého si nelegálně obstarali 35 kilogramů –⁠ z tohoto množství lze ,uvařitʻ cca sto kilogramů metamfetaminu,“ uvedla mluvčí celní správy Martina Kaňková. Dodala, že od počátku letošního roku evropská legislativa řadí červený fosfor mezi takzvané prekurzory (výchozí látky) drog.

Sedm zadržených podle Lisického pocházelo ze Šumperska a jeden z Chomutovska. Pervitinem zásobovali podle dosavadních zjištění kriminalistů narkomany na území Olomouckého kraje. „Je logické, že při tomto množství drogy putovaly i za hranice kraje,“ řekl Lisický. Dodal, že vyšetřování ještě neskončilo.