Galerie Závodný se desetkrát ohlíží, za Jetelovou, Malichem či Chatrným

3 minuty
Galerie Závodný slaví deset let výstavou
Zdroj: ČT24

Mikulovská Galerie Závodný slaví deset let existence výstavou. Instalace Ohlédni se desetkrát je setkáním s díly českých i zahraničních umělců, kteří se v této galerii dosud představili. Veřejnost se na novou výstavu zatím může jen těšit.

V Mikulově  se v poslední dekádě prezentovalo téměř osmdesát výtvarníků, domácích i zahraničních. Díla některých z nich vybrala galeristka Vladimíra Brucháčková Závodná i na aktuální retrospektivní výstavu.

Ti, kdo nemohli

Například v části nazvané Bojovníci shromáždila tvobu těch, kteří mohli za komunistického režimu pracovat a vystavovat jen s obtížemi.

„Vybrala jsem například díla Magdaleny Jetelové, která se do dnešní doby snaží hledat nové cesty a nová média,“ uvedla galeristka. „Ráda bych připomněla ještě dílo Aleše Veselého, který už bohužel není mezi námi, ale patřil k velkým sochařům. K velkým proto, že měl úžasné nápady a často dělal objekty obrovských rozměrů,“ přidává další konkrétní jméno.

Galerie Závodný se specializuje především na samostatné autorské výstavy, pro tu společnou vytvořila sekce, kde můžou díla různých autorů stát vedle sebe a navzájem se nerušit. „Vidíme tady pastely Karla Malicha z osmdesátých let. Zaznamenával je svými prsty prostřednictvím pigmentů pastelu,“ poukazuje Brucháčková Závodná na dalšího vystaveného umělce. 

Umělá hmota ze sporáku

Do jeho sousedství umístila dílo Milana Dobeše. „Jde o jednu z prvních umělých hmot, kterou vytvářel ve svém ateliéru v roce 1959. Tyto umělé hmoty si autoři tvořili sami v hrncích na sporáku z dostupných pryskyřic a prvních epoxidů. Směsi byly velmi jedovaté, takže s touto činností posléze přestal, nicméně vzniklo několik zajímavých vitráží,“ upřesnila galeristka. 

Podobných zajímavostí se na výstavě najde více, třeba oboustranné kresby Dalibora Chatrného nebo takzvaný variabil Radka Kratiny. Zatím je kromě majitelky nemá kdo ocenit, na návštěvníky ale v galerii počkají minimálně do 5. března. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ochotníci se dostali na seznam UNESCO

Výbor UNESCO zapsal hraní amatérského divadla v Česku na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva. V tiskové zprávě o tom informovalo české ministerstvo kultury a na síti X to uvedlo také samotné UNESCO. Je to desátá položka, kterou Česko na seznamu má. Už dříve na něj byly zapsány například jízdy králů, sokolnictví či modrotisk.
10. 12. 2025Aktualizováno10. 12. 2025

Méně filmů v kinech a streamovací obr? Co přináší přetahovaná o Warner Bros. Discovery

Paramount Skydance chce zabránit vytvoření dominantního giganta na filmovém trhu, který by vznikl, pokud by Netflix od Warner Bros. Discovery převzal filmová studia i konkurenční platformu HBO Max. Ve snaze zvrátit nedávno zveřejněnou dohodu proto Paramount nabídl, že odkoupí celou společnost WBD, tedy včetně kabelové televizní sítě. Hollywood i znalci zábavního průmyslu vedou diskuse, co tyto vlastnické změny můžou přinést. Ubude filmů pro kina?
9. 12. 2025

ČT chystá na jaro Místo zločinu Zlín, černou komedii Lajf i pečení

Česká televize představila programové novinky na jaro 2026. Mimo jiné se vrátí pořad Peče celá země a série Místo zločinu se rozšíří o Zlín. Tvůrčí dvojice Jiří Strach a Marek Epstein představí černou komedii Lajf. Novinkou zaměřenou na deváťáky je projekt DouČTo a ČT sport čekají přenosy ze zimní olympiády.
9. 12. 2025

Nominace Zlatých glóbů vede drama Jedna bitva za druhou

Nominace na Zlaté glóby ovládlo americké drama Jedna bitva za druhou režiséra Paula Thomase Andersona, získalo jich devět. Následuje snímek Citová hodnota s osmi nominacemi a film Hříšníci se sedmi.
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025
Načítání...