Od porodu po platy. Matky v divadelním dokumentu sdělují, o čem život je

Nahrávám video

Sedm žen a sedm různých pohledů na mateřství nabízí novinka pražského A studia Rubín. Režisérka Barbara Herz sesbírala reálné příběhy žen a přetvořila je v inscenaci s názvem Jenom matky vědí, o čem ten život je.

Představení svede dohromady studentku, která nechtěně otěhotněla, matku samoživitelku i ženu, která se rozhodla matkou vůbec nestát. Jejich příběhy posloužily autorkám k divadelnímu dokumentu na pomezí grotesky a tragédie. 

„Začíná na nejprivátnější rovině, od porodů, a končí tím, jak zásadní vliv na mateřství a rodičovství mají věci jako rozdílná výše příjmů mezi mužem a ženou. Co všechno to dělá s tradičním genderovým nastavením,“ upřesnila Barbara Herz.  

Autentické výpovědi  střídají citace sociologických statistik. Chování a postoj vůči matkám zrcadlí priority a nastavení celé společnosti. „Mám ve scénáři větu, že matka ve veřejném prostoru nejvíce naráží na to, že není. To pro mě hodně vystihuje,“ poznamenává jedna z hereček Veronika Lazorčáková. 

I rodičovská tabu

Hlasy z dokumentu ztvárňují kromě ní ještě Lucie Andělová a Jiří Kniha. Všichni mají osobní rodičovskou zkušenost. „Je těžké vrátit se s malým dítětem do práce,“ dělí se o jednu z nich Andělová. „Pokud máte manžela, který vydělává více než vy, je jasné, že zůstanete doma. Není tam žádná svobodná vůle matky, pokud chce pracovat, tak to vlastně nejde.“

Díky otevřenosti respondentek se do představení dostala i tabuizovaná rodičovská témata. „U většiny lidí víte, jestli měli dobrý nebo blbý porod, ale jak dlouho od porodu nespí ženy se svým mužem, to už je hezké tabu,“ uvádí příklad režisérka. 

K divadelní novince chystá A studio Rubín i panelové diskuze s psychology a párovými terapeuty. A matkám, které přijdou na odpolední představení, chce nabídnout hlídání.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Za filmovou Odvážnou Vaianou se ukrývá příběh klimatické krize

Rodinná disneyovka Odvážná Vaiana skrývá tragický příběh o jedné z největších klimatických krizí v dějinách, popsali britští vědci. Analýzou tisíc let starých vzorků bahna dokázali zjistit, na co vzpomínají polynéská vyprávění.
před 32 mminutami

Skvělá energie, řekl Wright po návratu o Varech. Přijel i Bacon s celou rodinou

Na filmovém festivalu v Karlových Varech už jsou další avizovaní zahraniční hosté. Americký herec Jeffrey Wright uvedl snímek Basquiat a při sobotním závěrečném ceremoniálu převezme čestnou cenu za přínos kinematografii. Jeho krajan Kevin Bacon představí festivalovému publiku Rodinný film, který skutečně natočil se svými nejbližšími.
před 2 hhodinami

Nedopalky či levé sluchátko. Fanoušci Swiftové skoupili odpadky z její svatby

Na svatbě Taylor Swiftové být nemohli, ale památku na tenhle velký den mít chtějí. Fanoušci americké zpěvačky proto kupovali za pětadvacet dolarů (530 korun) nedopalky, víčka od plastových lahví, policejní pásku, levé sluchátko AirPod, dokonce i ovulační test. Všechny tyto věci sesbíral umělec Justin Gignac v den a na místě sňatku Swiftové s hráčem amerického fotbalu Travisem Kelcem. A pak vše nabídl ke koupi na internetu.
před 2 hhodinami

AI ve filmech se zlepšuje, lidi ale snad nenahradí, zaznělo v pořadu Na dosah

Umělá inteligence (AI) je v kinematografii dobrý sluha, ale zlý pán, shodují se dokumentaristka Helena Třeštíková a herec Jan Cina. Producent Filip Bobiňski a kaskadér Marek Svitek předpokládají, že zájem bude stále i o reálné lidi na skutečných místech. Ohledně AI je potřeba právní regulace, míní. Musíme se naučit, jak s ní žít, souhlasí expert na AI Jonáš Doležal s tím, že tato „nová fantastická technologie“ dokáže stále lépe nahradit herce a tvořit filmy. Téma rozebrali s moderátorem Danielem Stachem v pořadu ČT Na dosah.
před 4 hhodinami

Magda Vášáryová uvedla ve Varech trezorový film. Hrát už ale nechce

Herečka a diplomatka Magda Vášáryová převezme v sobotu, tedy na slavnostním zakončení letošního ročníku, Cenu prezidenta karlovarského festivalu za přínos kinematografii. Už ve čtvrtek ale uvedla film Vtáčkovia, siroty a blázni, který Juraj Jakubisko natočil na konci šedesátých let. Snímek ovšem skončil v trezoru.
před 19 hhodinami

Při hraní zapomínám sama na sebe, říká Binocheová

Francouzská herečka Juliette Binocheová zamířila ve čtvrtek po červeném koberci do Velkého sálu hotelu Thermal, aby uvedla svůj režijní počin – dokumentární esej V nás. Na závěr festivalu pak převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
včeraAktualizovánovčera v 14:14

It's a Heartache. Zemřela Bonnie Tyler

V 75 letech v portugalské nemocnici zemřela velšská zpěvačka Bonnie Tyler. S okamžitě rozpoznatelným chraplavým hlasem dobývala hitparády především v sedmdesátých a osmdesátých letech. K jejím nejslavnějším hitům patřily písně Islands, It's a Heartache nebo Total Eclipse of the Heart.
včeraAktualizovánovčera v 12:25

Albánský premiér hájí milionové výdaje na koncert Kanye Westa

Albánský premiér Edi Rama ve středu hájil rozhodnutí vynaložit čtyři miliony eur (85 milionů korun) na koncert amerického rappera Kanye Westa, který dříve mimo jiné chválil Adolfa Hitlera, informovala agentura Reuters. Podle ní se dlouholetý předseda vlády snaží zmírnit pobouření kvůli této akci, která přispěla k vyostření veřejných protestů a požadavků na jeho rezignaci.
včera v 07:49

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.