Parazit

Parazit změnil Oscara, poprvé vyhrál cizojazyčný film. Dcera z FAMU je bez ceny

Nejlepším filmem roku 2019 podle cen americké filmové akademie je Parazit. Sociální drama říznuté černou komedií natočil padesátiletý jihokorejský tvůrce Pon Džun-ho – a zapsal se jím do oscarové historie. Neanglicky mluvený snímek tuto kategorii totiž vyhrál poprvé. Sošku nejlepšího herce převzal v Los Angeles Joaquin Phoenix, nejlepší herečkou je Renée Zellwegerová. Tvůrci z Česka byli zastoupeni ve dvou kategoriích: výpravě a kostýmech a také nejlepším krátkém animovaném filmu. Neuspěli nakonec ani v jedné. 

 

Oscar si českých tvůrců naposledy všiml v roce 1998, kdy s krátkým filmem Geriho hra zaujal Jan Pinkava (jenž ovšem vyrostl v zahraničí). Z celovečerních počinů se dva roky před ním mohl radovat Kolja

Není dcera jako dcera

Studentka pražské FAMU Daria Kashcheeva na této bilanci nakonec svou krátkometrážní animovanou Dcerou nic nezměnila. Příběh o vztahu otce a dcery, kteří k sobě přes vzájemné nepochopení nakonec najdou cestu, ale má na kontě už řadu jiných ocenění. Mimo jiné studentského Oscara. „Normálního“ Oscara jí vyfoukl shodou okolností také snímek o otci a dceři Hair Love. Natočila ho trojice amerických tvůrců Matthew A. Cherry, Everett Downing Jr. a Bruce W. Smith. 

„Myslím, že obrovskou roli hraje, kdo ten film vlastní. Vítězný snímek vlastní studio Sony, u Dcery byl lobbing mnohem náročnější. Přitom Hair Love nevyhrálo tolik cen, Daria Kashcheeva má studentského Oscara, vyhrála v Sundance, v Annecy, což je základní festival pro animované filmy. Navíc je příběh Dcery velmi osobní. Ale je prostě formálně moc divný. Je to animovaný film, který vypráví, jako kdyby někdo točil na ruční kameru nezávislý snímek,“ pojmenovává důvody, proč Dcera zůstala před stupněm vítězů, kritik Kamil Fila.

Za nejlepší animovaný celovečerní snímek bylo označeno Toy Story 4. Příběh hraček si Oscara získal už předchozím dílem z roku 2010.  

Český podíl na oscarovém úspěchu nevyšel ani v kategorii výprava a dekorace. Ovládly ji Barbara Lingová a Nancy Haighová za Tarantinovu novinku Tenkrát v Hollywoodu. Mezi nominovanými bylo i jméno scénografky Nory Sopkové. Spolu s Novozélanďanem Raem Vincentem se podílela na satirické komedii Králíček Jojo. Filmař Taika Waititi v ní vypráví příběh chlapce, jemuž jeho imaginární přítel Adolf Hitler pomáhá stát se řádným nacistou. Film se z velké části točil v Česku. 

Waititi za Králíčka Joja obdržel ale i Oscara pro nejlepší adaptovaný scénář. Inspiroval se knihou Christine Leunensové Caging Skies (vyšla česky pod názvem Nebe v kleci).

Nejlepší původní scénář napsali jihokorejští tvůrci Pon Džun-ho a Han Čin-won. Neanglicky mluvenému snímku se v této kategorii podařilo naposledy uspět v roce 2002, kdy ji vyhrál Pedro Almodóvar za drama Mluv s ní.

Pon Džun-ho si akademiky získal černokomediální sociální sondou Parazit. Patří mu i ocenění za nejlepší režii a a také nejlepší mezinárodní film (někdejší cizojazyčný film). Do této kategorie Češi letos vyslali Nabarvené ptáče, za moře do užších nominací ale nedoletělo.

Sbírku sošek Pon Džun-ho završil tou „nej“ – za nejlepší film roku 2019. Tento titul získal Parazit jako první neanglicky mluvený snímek v oscarové historii. 

Herecké ceny už překvapily méně

V dramatu Todda Phillipse o zrodu batmanovského padoucha je Joker (recenze) vylíčen jako zkrachovalý komik. Jeho představitel Joaquin Phoenix se takového označení bát nemusí, naopak, cena pro nejlepšího herce v hlavní roli ho drží na hollywoodském vrcholu. „Byli to velmi nabité, dokonce ještě bylo pár herců, kteří by mohli dostat nominaci,“ poznamenává Fila k Phoenixovi konkurenci v této kategorii. Šanci na Oscara vedle něj měli také Leonardo DiCaprio, Antonio Banderas, Adam Driver a Jonathan Pryce.

„Ale vlastně nechápu, jak on v Jokerovi hraje. Ta metoda je náročná, složitý způsob převtělení, člověk neví, jak moc tomu obětoval, je to neuvěřitelné,“ vysvětluje, proč si pro sošku nakonec došel právě Phoenix.

Společnost mu na hereckém olympu dělá mimo jiné Renée Zellwegerová. Oscara pro nejlepší herečku roku 2019 v hlavní roli jí pomohla získat hollywoodská legenda Judy Garlandová. Právě tuto umělkyni v době osobních dramat na sklonku života Zellwegerová ztvárnila v životopisném flmu Judy. Režie se ujal Rupert Goold.

„Dostala se do druhé fáze své kariéry. Předtím byla brána jako roztomilý diblík Bridget Jonesová, nedávno ale změnila vzhled, je téměř k nepoznání. A teď hrála stárnoucí herečku, velmi komplikovanou hvězdu Hollywoodu, která propadla alkoholismu. Ten film není vynikající, ale ona v něm prostě září,“ domnívá se Fila. 

Známi jsou také nejlepší představitelé vedlejších rolí. Z hereček se může radovat Laura Dernová, sošku jí vynesla Manželská historie v režii Noaha Baumbacha. „Její role je výrazná, a zároveň není exhibicionistická. Manželská historie pojednává o páru, který hraje divadlo a rozvádí se, a ten jejich rozvod pak má mírně teatrální nádech. Dernová hraje velmi chladnou, pragmatickou právničku, která oceňuje, že jsou dobří umělci, ale když stojí na straně jednoho, tak to tomu druhému dá sežrat,“ přiblížil oceněnou roli Fila.

Z herců má přírůstek do vitríny Brad Pitt za roli kaskadéra, jemuž Quentin Tarantino ukázal, jak to chodilo Tenkrát v Hollywoodu. Pro Pitta šlo o čtvrtou hereckou nominaci na Oscara, ale teprve první vítězství. „Brad Pitt v tomhle filmu hraje v podstatě Brada Pitta a hraje ho tak dobře a je tak sympatický a prostě už je mu přes padesát, takže myslím, že všichni jsou spokojení nakonec,“ podotýká k jeho ocenění Fila.

Dva mladíci ve filmu 1917 od Sama Mendese byli vysláni, aby přešli frontu první světové války a varovali britské vojáky před německou léčkou. A kameraman tohoto válečného filmu Roger Deakins si došel na pódium losangeleského Dolby Theatre pro Oscara za nejlepší kameru.

Píseň hodná Oscara zazněla loni v biografickém snímku Rocketman (recenze). Hrdinou filmu je Elton John a ten si také vítěznou skladbu (I'm Gonna) Love Me Again složil (s Berniem Taupinem). Nazpíval ji spolu s filmovým Eltonem Johnem – Taronem Egertonem.

Mezi celovečerními dokumenty vynikla Americká fabrika režisérů Stevena Bognara a Julie Reichertové. Sleduje naděje spojené se zájmem čínské společnosti o znovuotevření zchátralé továrny v Ohiu. Snímek je prvním, který produkovala společnost Higher Ground Productions bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho manželky Michelle.  

Zlatou sošku za krátkometrážní dokument si odnesl film Learning to Skateboard in a Warzone If You're a Girl (Jak se naučit jezdit na skateboardu za války, když jste navíc holka), který v Afghánistánu natočila Carol Dysingerová.