Zaklínač loví jeden úspěch za druhým, se seriálem mu roste popularita

Ze Zaklínače se opět stává fenomén. Seriálová adaptace slavného fantasy cyklu Andrzeje Sapkowského vrací knihy polského autora na čelní příčky prodejnosti. Znovu se daří i sérii počítačových her, které na motivy spisovatelových textů vznikly.

Video Události
video

Události: Zaklínač je stále populárnější

Akční seriálová podoba oživuje svět čarodějů a mutantů, lásky a nenávisti. První série adaptuje povídky, které předcházejí hlavnímu cyklu o osudech lovce netvorů Geralta z Rivie.  

Rekordy popularity lámal jeho příběh už před čtvrtstoletím na papíře. Život postavě Zaklínače Andrzej Sapkowski vdechl v soutěžní povídce v roce 1986. První román cyklu vyšel o sedm let později, zatím poslední v roce 2013. Narážky na moderní dobu, propracované a vtipné dialogy a navíc odkazy na polskou tradici zajistily sáze punc slovanské fantasy.

„Je jedním z emblematických hrdinů polské transformace, epochy mezi dvěma zřízeními,“ říká o Zaklínači polský kritik Jakub Majmurek. „Svět Zaklínače je svět, který se potácí v chaosu, kde se zdá, že staré způsoby myšlení a chování se hroutí a žádné nové se neobjevují,“ upřesnil. 

Úspěch her překvapil i Sapkowského 

Díky seriálu se vrací popularita i stejnojmenným počítačovým a konzolovým hrám, které v době původního vydání patřily k světově vůbec nejprodávanějším. S jejich autory byl dřív Sapkowski ve sporu kvůli částce, za niž prodal autorská práva. V úspěch her totiž nevěřil, a když firmě CD Projekt prodával práva, odmítl procenta ze zisku.

Poté nicméně změnil názor a žádal miliony oproti původním zhruba dvěma stům tisícům korunám. Spor nakonec skončil mimosoudním vyrovnáním. Studio navíc před nedávnem se Sapkowskim uzavřelo dohodu o pokračování spolupráce.

Hry brali do úvahy i tvůrci seriálu o Zaklínači. „Pro nás to znamenalo vrátit se k té samé předloze, kterou měla videohra. A stát se tak součástí tohoto bohatého světa,“ podotýká režisérka seriálové verze Lauren Schmidtová Hissrichová. 

Netflix slibuje, že první osmidílnou sérií nic nekončí. Další řada Zaklínače má mít premiéru v roce 2021.