Evropský „Oscar“ má tvar Čtverce. Nejlepší herečkou je Slovenka

Švédská satira Čtverec (The Square) je nejlepším evropským filmem letošního roku, rozhodly více než tři tisíce členů Evropské filmové akademie. Snímek Rubena Östlunda zvítězil v šesti kategoriích.

Video Události v kultuře
video

Evropské filmové ceny vyhrál Čtverec

Režisér a scenárista Östlund ve Čtverci použil příběh o muzeu moderního umění, které chystá odvážnou konceptuální výstavu, jako podobenství současné Evropy. Film na sebe upozornil už na letošním ročníku festivalu v Cannes, kde získal Zlatou palmu. Při vyhlašování Evropských filmových cen k ní kromě trofeje pro nejlepší snímek přidal také ocenění za nejlepší režii, scénář, komedii, výpravu a nejlepšího herce (Claes Bang).

Love story z jatek

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Slovenka Alexandra Borbélyová, která ztvárnila hlavní roli v nekonvenční maďarské love story O těle a duši. Neotřelý příběh režisérky Ildikó Enyediové se odehrává v prostředí jatek. I on se může chlubit hlavní cenou z prestižního evropského festivalu – pro změnu vyhrál Berlinale. 

Evropským dokumentem roku se stal polský titul Přijímání o náctileté dívce, která se stará o svého autistického bratra a neschopného otce. Mezi animovanými snímky nejvíce zaujal titul S láskou Vincent, který „rozpohyboval“ obrazy Vincenta van Gogha. V českých kinech bude k vidění od ledna, vítězný Čtverec už tuzemská distribuce promítala na podzim.

Český film chyběl

V Berlíně se evropští Oscaři také udíleli, letos už potřicáté. České filmy se do užších nominací nedostaly, v české koprodukci ale vzniklo drama Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, které uspělo v kategorii kostýmů.

Udělena ještě byla cena za přínos světové kinematografii francouzské herečce a režisérce Julii Delpyové, kterou mohou diváci znát z filmů Jima Jarmusche nebo Krzysztofa  Kieślowského. Ocenění za celoživotní dílo patří ruskému režisérovi a scenáristovi Alexandru Sokurovi, který na sebe naposledy upozornil filmovým esejem Frankofonie a svou představou o Faustovi.