Petr Zelenka pozve na Job Interviews celou Francii

Divadlo Comédie de Caen v Normandii uvede v pondělí 25. dubna premiéru inscenace hry Petra Zelenky Job Interviews. Hlavní roli ztvární Karin Viardová, významná francouzská divadelní a filmová herečka, nositelka dvou francouzských filmových cen César. Na režii inscenace spolupracoval Marcial Di Fonzo Bo, který si zahrál jednu z hlavních rolí v Zelenkově posledním snímku Ztraceni v Mnichově.

Video Studio 6
video

Petr Zelenka: Těším se, že hra bude jiná

V příští sezoně se bude inscenace, ve francouzštině nazvaná po hrdince hry Vera, hrát po celé Francii. Od 23. března do 8. dubna příštího roku ji uvede také slavná pařížská scéna Théâtre des Abbesses. Hlavní role se ujala významná francouzská herečka Karin Viardová. Natočila mimo jiné snímky Delikatesy, Paříž nebo Líbejte se, s kým je libo.

Hra bude putovat po různých městech

Inscenace Vera vzniká v divadle města Caen, které od ledna 2015 řídí právě Marcial Di Fonzo Bo. Mezi dalšími scénami, kam inscenace zavítá, jsou také prestižní scény, lyonské Théâtre des Célestins nebo marseilleské Théâtre du Gymnase. V Paříži se na jaře příštího roku bude hrát v Théâtre des Abbesses, slavném divadle na úpatí Montmartru, které je jednou ze scén pařížského Théâtre de la Ville (neboli Městského divadla).

Podle Lucie Štěpánové z agentury Aura-Pont je ve francouzském divadelním systému zvykem, že inscenace koprodukuje více divadel či divadelních společností a vzniklé projekty následně putují po jednotlivých divadelních sálech a městech.

Zelenkova hra Vera (na českých jevištích Job Interviews) je hořkou komedií o životním pádu ambiciózní majitelky castingové agentury. Autor ji napsal v roce 2014 na objednávku pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Věra Hlaváčková byla za svůj výkon v roli Věry nominována na Cenu Thálie 2014. Autorkou francouzského překladu je Alena Slunéčková, pro jeviště ho upravil Pierre Notte, který v inscenaci také účinkuje.

Francouzským kolegům Zelenka pouze vysvětlil nejasná místa v textu, ale do režie představení nijak nezasahoval. „Nic jsem zatím neviděl, pouze mi o tom herci a Marcial vyprávěli. Těším se, že hra bude jiná, než jsem ji v Budějovicích udělal já,“ říká se Zelenka.

Příběhy obyčejného šílenství

Podobně jako v řadě jiných zemí také ve Francii se Petr Zelenka proslavil hrou Příběhy obyčejného šílenství, která se na frankofonních jevištích objevila víckrát. Vedle předloňské inscenace v Belgii a hostování rumunské inscenace hry na prestižní scéně pařížského Odéonu (deset repríz v červnu 2009) bylo mimořádně úspěšné nastudování souboru Collectif DRAO. Od roku 2010 se hrálo více než měsíc v pařížském Théâtre de la Tempete a následně v řadě dalších francouzských měst.

Jednu z hereček v této inscenaci, Fatimu Manetovou, následně Zelenka obsadil i do snímku Ztraceni v Mnichově. Příběhy obyčejného šílenství vyšly francouzsky knižně ve významné řadě Éditions Théâtrales.