Anna Polívková je Poslední aristokratka. Hrad má na Jezerce

„Na pohřbení v rodinné hrobce u nás čeká celkem dvanáct Kostků z Kostky, kteří zemřeli v exilu - urny s jejich popelem zabírají skoro polovinu knihovny. S výjimkou psychopatů a masových vrahů jsme nejspíš jediní Američané, kteří mají v bytě kolumbárium.“ Tato slova uslyší 7. prosince návštěvníci Divadla Na Jezerce, kde se chystá adaptace knihy Evžena Bočka Poslední aristokratka. Marii z hradu Kostka ztvární Anna Polívková.

Autorem a režisérem inscenace je Arnošt Goldflam. Úspěšný příběh Evžena Bočka s nadsázkou vypráví o návratu šlechtické rodiny z emigrace na zanedbaný zámek v Čechách. Rodina Kostkova, okouzlena ať už českými tradicemi, či možností přivýdělku, se snaží skromné „panství“ spravovat a nalákat do něj co nejvíce turistů.

„Tato hra je stejně jako kniha velmi vtipná. Je o tom, co všechno je člověk schopen udělat, aby zachránil svůj hrad, tedy i svoji historii,“ komentovala to Anna Polívková, která se na prknech Jezerky objeví vůbec poprvé.

Když jenom humor nestačí

Hraběcí rodina se do Čech vrací s nadějemi, které trochu nabourá jak realita, tak personál, který spolu s hradem zdědí: zpátečnický kastelán, zahradník-hypochondr nebo kuchařku, jež má po ruce vždycky nějakou tu lahvinku.

Goldflam se přiznal k tomu, že dramatizace pro něj byla těžká. Problémem podle něj bylo, že humor byl založen především na slovech, zatímco on se snažil nalézt v příběhu i divadelní situace. Nějaký čas hledal také herečku, na níž hra stojí. „Několikrát jsem viděl Aničku Polívkovou hrát a líbila se mi, protože po tatínkovi Bolkovi má určitou bezprostřednost, schopnost svižné reakce, autenticitu, umí pointovat a improvizovat,“ vysvětlil Goldflam, který na Jezerce nastudoval úspěšné tituly Darda a Komedianti.

V dalších rolích Poslední aristokratky se objeví Jan Hrušínský, Miluše Šplechtová, Petr Pelzer, Martin Sitta, Denisa Pfauserová, Jitka Sedláčková, Kristýna Hrušínská, Libor Hruška a Michal Kern.