Obchodní dům Kotva na náměstí Republiky v Praze

Kotva nebo Thermal. Architekti poctili ohrožené stavby Věry Machoninové

Poctu České komory architektů za rok 2014 získala Věra Machoninová. Porota ocenila zejména nadčasovou kvalitu jejího díla, na kterém pracovala většinou se svým manželem Vladimírem Machoninem. K nejvýznamnějším stavbám Věry Machoninové patří pražská Kotva, karlovarský hotel Thermal, budova velvyslanectví v Berlíně nebo Dům bytové kultury v Praze.

 

Cena se bude předávat 14. prosince v Národním technickém muzeu. „Oceněním Věry Machoninové chce porota upozornit na osobité kvality vrcholných projevů architektury brutalismu 70. a 80. let, které v povědomí veřejnosti dosud nejsou plně uznávány jako hodnoty, jež je třeba oceňovat a chránit,“ uvedl předseda poroty Adam Gebrian.

Nejistá budoucnost

Porota dále připomíná, že budoucnost zásadních staveb Věry Machoninové je momentálně velmi nejistá: ministerstvem financí spravovaný hotel Thermal, české velvyslanectví v Berlíně, kterému hrozí kompletní demolice, či k prodeji připravovaná Kotva.

„Porota cítí povinnost připomenout majitelům a správcům těchto objektů, že se jedná o díla výjimečných architektonických kvalit, která jsou již dnes, necelého půl století po svém dokončení, součástí českých kulturních hodnot, a proto by k nim a k jejich rekonstrukcím a adaptacím mělo být přistupováno adekvátním způsobem,“ uvedl Gebrian.

Dům za zdí

Dílu Věry Machoninové se věnuje také reportáž Davida Macháčka z pořadu Reportéři ČT, která pojednává o současné situaci berlínské ambasády. Pozoruhodné diplomatické sídlo západního střihu obdivují i tamní znalci architektury. Originální dům však možná úplně zmizí, české ministerstvo zahraničí dává přednost demolici před rekonstrukcí.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT / Dům za zdí

Věra Machoninová (narozena 27. září 1928 ve Strakonicích ) vystudovala Fakultu architektury a pozemního stavitelství na ČVUT v Praze (1952). Mezi lety 1952 a 1967 působila ve Státním projektovém ústavu v Praze.

Roku 1967 se svým manželem založila ateliér Alfa. Ten se profiloval úspěchem v několika architektonických soutěžích, na jejichž základě vznikly podle odborníků mimořádně kvalitní stavby, jako zmíněný Thermal či Kotva. V jejich tvorbě se odráží především láska k experimentování s novými materiály a obrovský smysl pro detail.

Po roce 1970 se manželé Machoninovi z politických důvodů nemohli již architektonických soutěží účastnit ani veřejně vystupovat či publikovat. Důvodem byl jejich nesouhlas se sovětskou okupací Československa v roce 1968. Až do revoluce v roce 1989 Machoninová pracovala v Projektovém ústavu hlavního města Prahy.